Kas Gevşetici İlaçların Zararı Var Mı?

Kas Gevşetici Ve Ağrı Kesicilerin Zararı Var Mı?

Hepimiz yaşamımızın belli bölümlerinde vücudumuzun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrılara maruz kalırız. Bu ağrılardan kurtulmanın en iyi yolunun ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar olduğunu düşünürüz. Öyle ki hepimiz cebimizde bu ilaçlardan taşır olduk. Peki, ağrı kesicileri bu kadar bilinçsizce kullanıyorken zararlarının ne olduğunu biliyor muyuz?

Ağrı Kesicilerin Bilinmeyen Zararları

Yapılan araştırmalara göre ağrı kesiciler bilinçsizce ve doktor kontrolü olmadan kullanıldıklarında çok zararlı olabilmektedirler. Araştırmalarda ağrı kesicilerin bilinçsizce kullanıldıklarında böbreklerde büyük tahribatlara yol açtığı ve ileri aşamada böbrek yetmezliğinin bile yaşanabileceği belirtiliyor.

Ayrıca ağrı kesicilerin aşırı kullanımda karaciğere de zarar verdiği tespit edilmiş olup yaşlı kimselerin bu tür ilaçları kullanırken kesinlikle doktor tavsiyesiyle kullanması gerektiği belirtiliyor.

Peki, Kas Gevşeticiler Sanıldığı Kadar Masum mu?

Bu ilaçlar çoğu kez sporcuların spor sonrası yaşanan ağrılarına çözüm bulmak için kullandıkları, herhangi bir zararının olmadığı düşünülen ilaçlardır. Yine ağrı kesiciler gibi bilinçsizce kullanılmakta ve vücuda zararının ne olduğu bilinmemektedir.

Kas gevşetici ilaçlar yaşanan kas ağrılarından kurtulmak ve kasların kasılmasını durdurmak için kullanılır. Kas gevşeticiler de ağrı kesiciler gibi doktor kontrolünde kullanılmalıdır çünkü bazı kişilerin vücutlarının bu ilaçlara alerjik reaksiyon gösterdikleri ve bu kişilerin  bulantı, kusma, kızarıklık gibi şikâyetlerle hastanelere başvurdukları belirtilmiştir.

Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu bu ilaçların bazı kişileri sersemlik, halüsinasyon görme gibi ruhsal açıdan da olumsuz etkiledikleri gözlenmiştir. Bu da kas gevşeticilerin sanıldığı kadar masum olmadığını gösterir.

Sonuç olarak insanlarımız ilaç kullanımı konusunda bilinçsizce davranmakta, hatta kendilerini doktor yerine koyup birbirlerine ilaç tavsiyeleri vermektedir. Çoğumuz bu ilaçların zararsız olduklarını düşünmekte ve her ağrı da bu ilaçlara başvurmaktayız.

Oysaki bu ilaçlar bilinçsizce kullanıldıklarında vücudumuzda çok büyük hasarlara yol açmakta  ve sağlığımızı tehdit etmektedir. Bu yüzden ilaç kullanımı konusunda insanlarımız bilinçlendirilmeli, doktor tavsiyesi dışında bu ilaçları kullanmamalı ve birbirlerine bu ilaçları tavsiye etmeden önce iki kere düşünmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kas Gevşetici İlaçların Zararı Var Mı? (1 Yorum)

  1. Bir dünya ağrı kesici kullanıyorum özellikle dolorex draje diye bir ağrı kesici var zararlı diyor herkes ama mecburum kullanmaya onu içmeden ağrılarım azalmıyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740