Kas Seğirmeleri Nedenleri Nedir?

Kas Seğirmeleri Nedenleri Nedir?

Hastalar zaman zaman kaslarda seğirme yakınması ile hekime başvurabilirler. Günümüzde sosyal erişim ağının yaygın kullanılması ile birlikte değişik arama motorlarına seğirme kelimesi girildiğinde kişinin karşısına pek çok hastalık çıkmaktadır. Bunların içinde yer alan Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) veya motor nöron hastalığı gibi hastalıklar yakınması olan bireyi ürkütmekte ve hasta ALS olduğu düşüncesi ile doktora başvurmaktadırlar.

Fasikülasyon olarak da adlandırılan kas seğirmesi, kas liflerinin istemsiz olarak eklemde hareket oluşturmayacak şekilde kasılıp gevşemesidir. Daha çok kol ve bacağın gövdeye yakın bölümü, sırt ve yüzde görülür. Seğirmeye kas güçsüzlüğü, kas erimesi gibi diğer nörolojik semptomlar eşlik etmediği sürece genellikle selim fasikülasyonlar olarak adlandırılır. Çıplak gözle görülebilir, bazen ortaya çıkarmak için küçük fiskeler veya refleks çekici ile kasa hafif hafif vurmak görünür hale gelmesini saplar. Günlük pratikte  hemen hemen herkes aşırı egzersiz sonrası bacak ya da kollarında ortaya çıkan bu tarz seğirmeleri deneyimlemişlerdir.

Nedenleri 

Sodyum, potasyum gibi elektrolit, çinko, magnezyum gibi eser element eksiklikleri, stres, yorgunluk, aşırı fiziksel aktivite, parasempotomimetik, benzodiazepinler gibi ilaçlar kullanmak, hipotiroidi, sıcak çarpması gibi durumlar seğirmelerin ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi ALS/motor nöron hastalığı, stiffman sendromu gibi önemli nörolojik hastalıklardan birinini başlangıcı olabilir.

Tanı

Olayın nörolojik bir hastalığın parçası olup olmadığının belirlenmesi için hasta mutlaka nöroloji uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Fasikülasyonun selim bir süreç mi yoksa nörodejeneratif bir hastalığın semptomlarından biri mi olduğuna karar verilmelidir. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda kaslara iğne batırılması ile gerçekleştirilen elektromiyografi incelemesi yapılmalıdır.

Tedavi

Fasikülasyona yol açan altta yatan nedene bağlıdır.  Laboratuvarda kan serum düzeyinde normal aralık dışında bir parametreye rastlanır ise öncelikle bu durum tedavi edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kas Seğirmeleri Nedenleri Nedir? (1 Yorum)

  1. Bende çok oluyor bu kas seğirmesi ama herhangi bir hastalığım yok çok şükür


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740