Kasık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

kasik-fitigi

Kasık Fıtığı Hakkında Bilgiler

 

Kaşık fıtığı hakkında bilgiler birçok yerde vardır. Kasık Fıtığı, en sık görülen fıtık türüdür. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. İki çeşittir:

 

1-Kasık kanalından geçen fıtık: Erkek çocuklarda testisler doğmadan önce bir kanal aracılığıyla testis torbasına iner ve oraya yerleşir. Bu kanal testisler yerleştikten sonra kapanması gerekir. Bu kanalın tümü ya da bir bölümünün açık kalması fıtık için bir zemin oluşturur. Karın içi basıncın arttığı durumlarda karın organları bu kasık kanalına inerek fıtık kesesi oluşturabilir. Bu fıtığa doğumsal kaynaklı kasık fıtığı denir. Fıtıkların en olumsuz şekli fıtık kesesinin boynunun daralarak boğulması durumudur. Bu fıtıkta bu durumun oluşma riski yüksektir. Oluşursa bu acil cerrahi girişim gerektiren bir durumdur.

 

2-Kasık Kanalından Geçmeyen Direkt Fıtıklar: Kasığın herhangi bir yerindeki zayıf noktasından karın içi basıncın artmasıyla fıtığın oluşmasıdır. Doğumsal kaynaklı değildir. Karın içi basıncı arttıran nedenlerle genelde oluşur. Bu nedenler; şişmanlık, gebelik, öksürme, kabızlık, ağır kaldırma gibi durumlardır.

 

Kasık Fıtığı Belirtileri

 

Kasık bölgesinde bir şişlik oluşur. Bu şişlik hasta yürüdüğünde, ayakta durduğunda, ıkındığında ya da öksürdüğünde daha belirgin olur. Eğer fıtık kesesinin içine karın içi organlar girmişse ağrı oluşabilir. Ama genelde ağrı yoktur.

 

Eğer boğulmuş fıtık gelişirse;

 

Ciddi ağrı, bulantı- kusma ve karında şişlik görülebilir. Eğer fıtık kesesinin içinde bağırsak girmiş ve boğulmuş fıtık gelişmişse bağırsakta dolaşımın bozulmasına ve bağırsak dokusunun beslenememesine bağlı bağırsaktaki dokuların ölmesine neden olur. Bu yüzden bağırsakların bir kısmı kesilebilir.

 

Tedavisi;

 

Kasık fıtığı ameliyatla düzelir. Genellikle günü birlik ameliyatlardır.

Fıtık olan dokular tekrar karın boşluğuna koyulur ve zayıflayan dokuların üzerine yama konularak tekrardan fıtık oluşması engellenmiş olur. Bu yöntem açık ya da kapalı ameliyatla yapılabilir.

 

Hastaların ameliyat sonrası;

 

-Yaklaşık 4-6 hafta boyunca ağır kaldırmamaları,

-Merdiven çıkarken tek basamak halinde çıkması ve

-Kabız olmamaya özen göstermesi gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740