Kayın Ağacı Yağının Faydaları

Kayın ağacı (Akhuş ağacı)

Kayın ağacı, kışın yaprak döken ve çoğunlukla ormanlık alanlarda rastlanan bir ağaç türüdür. Ülkemizin denize yakın bölgelerinde daha fazla yetişir.

Kayın ağacı baharda açan çiçekleri ile birlikte meyve vermeye başlar. Kayın ağacının meyveleri yağ bakımından zengindir. Sağlık için kullanılan kısmı meyvelerinin yağıdır.

Kayın ağacının gövdesinden katran, kabuklarından ise su buharı distilasyonu ile kabuk esansı elde edilir.

Kayın ağacının gövdesinden elde edilen katran romatizmal ağrılarda ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarında haricen uygulanabilir. Romatizma ağrılarının olduğu bölgeye günde 2 kez sürülebilir. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan ödem için haricen sürülebilir. Kan damarlarının açılmasını sağlar ve ödemi çözer.

Kayın ağacı meyvesi yağının faydaları

Kayın ağacının meyvesinden elde edilen yağın antiseptik yani mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklarda (örneğin; mantar, zona vb) antiseptik özelliği sayesinde cildi bakteri ve virüslerden arındırır. Özellikle ayak mantarında ayak parmaklarında ve ellerde oluşan mantar enfeksiyonlarında kullanılabilir.

Kayın ağacı meyvesinden elde edilen yağ, ciltteki siyah lekelerde renk açıcı olarak sürülebilir. Dirseklerde, dizlerde ve koltuk altında meydana gelen cilt kararmalarına sürülebilir. Cildin bakımını yapar ve nem dengesini sağlar. Bu sayede cilt renk tonunun dengelenmesini sağlar.

Kayın ağacı yağı saç dökülmesine karşı ve sakal çıkarıcı olarak kullanılabilir. Saçlı derideki kepeklenme, kabuklanma ve yara oluşumunu büyük ölçüde önler. Saçların daha sağlıklı ve dökülmelere karşı daha dayanıklı çıkmasını sağlar. Sakal çıkarıcı etkisi ile sakal çıkmayan bölgelere veya seyrek çıkan bölgelere sürüldüğünde sakal köklerini besler ve daha gür çıkmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740