Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağı

Kayısı çekirdekleri kurutulduktan sonra farklı yöntemlerle yağ elde edilir. Kayısı çekirdeği yağı çoğunlukla cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Kuru ciltler için doğal nemlendirici olarak kullanılır. Cildin pH dengesinin sağlanmasında yardımcı olur. Kayısı çekirdeği yağı kullanan kişilerin cildinin daha sağlıklı olduğu görülmüştür. Kullanan kişiler olumlu yanıt almıştır. Cildi yağlı olan kişilerde çok fazla tavsiye edilmemektedir. Yağlı ciltlere bu türden bitkisel yağların kullanılması, cildi daha fazla yağlandırır. Cildin aşırı yağlanması gözeneklerin büyümesine ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

Kayısı çekirdeği yağının cilde faydaları nelerdir?

Nemlendirici: Kayısı çekirdeği yağı, kuru ciltler için doğal nemlendirici olarak kullanılabilir. Kayısı çekirdeği yağı cilde günlük az miktarda sürüldükten sonra zamanla cildin nem dengesini sağlar. Kuru ciltlerdeki hassasiyeti giderir. Soğuk havalarda açıkta kalan ellere ve yüze sürülmesi halinde koruyucu görevi görerek, cildin soğuktan hasar görmesini engeller.

Besleyici: Kayısı çekirdeği yağı cildi besler ve daha sağlıklı bir görünüm verir. Cilt tarafından kolay emilen kayısı yağı cilde sürüldüğünde yumuşaklık verir. İçerisinde bulunan vitaminler ile ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Daha dayanıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Kırışıklık: Kayısı çekirdeği yağı ciltteki kırışıklıkları azaltır. Özellikle göz çevresinde belirti gösteren kırışıklıklara çok az miktarda sürülmesi ile kırışıklıklar zamanla düzelir. Göz çevresine ve yüze sürerken dikkatli olunması gerekir. Çok fazla sürmekten kaçınılmalıdır. Kullanan bazı kişilerde kaşıntı ve yanma yaptığı söylenmektedir.

Dizlere ve dirseklere: Kayısı çekirdeği yağı dizlerde ve dirseklerdeki deri kalınlaşmasını önler ve deriyi yumuşatır. Kuru ciltlerde dizlerde ve dirseklerde oluşan kalınlaşmış derinin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar. Birkaç kullanımdan sonra dizleriniz daha yumuşak olur.

Sivilce: Kayısı çekirdeği yağı sivilceler üzerine sürülerek zamanla azalmasına etkili olabilir. Yağlı ciltler sadece sivilcelerin üstüne sürmelidir. Kuru ciltler bütün cilde sürebilir. Antiseptik özelliğinden dolayı sivilceye neden olan etkenleri azaltmaktadır.

Kayısı çekirdeği yağı ile kayısı yağı birbiri ile karıştırılmamalıdır. Kayısı yağı ciltte kaşıntı ve yanma yapabilir. Kayısı çekirdeği yağı kayısı yağına göre daha fazla etkiye sahiptir. Yüz bölgesine fazla kullanılması kıllanmaya neden olabileceğinden 3 veya 4 günde 1 sürülmesi daha uygun olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740