Kaynak Işığı Gözlere Zarar Verir Mi?


Koruyucu Maske ve Gözlük Takılmalı

Çalışanların özellikle kaynak işçilerinin en önemli sorunlarından birisi de gözün kaynak ışığı alma durumunun yaşanmasıdır. Göz bebeği ışığa duyarlı bir sensör gibi çalışır. Yoğun ışıkta göz bebeği küçülür ve göz kapakları olabildiğince kısılır, bu durum gözün kendini koruma mekanizmasıdır ve kendiliğinden oluşur. Özellikle kapalı alanda duman emişi olmayan bir ortamda kaynak yapmak gözün kaynak almasını kaçınılmaz hale getirir.

Kaynak dumanı hem gözü hem de çevresini yakar. Kaynak yapan biri maskesini tutmadan veya tutamadan kaynağını yapmaya başlarsa ortam birden parlar ve göz ummadığı anda ışığa maruz kalır. Kısa süreli körlük oluşur. Kaynak işçileri sürekli göz muayenesi yaptırması gerekmektedir. Güneşe  çıplak gözle bakıldığı zaman gözde kararma ve ağrı oluştuğu gibi kaynak ışığında da bu durum meydana gelmektedir. Kaynak işçileri mutlaka iş sırasında can güvenliği ve sağlığı açısından koruyucu ekipmanları takmalıdır.

El İle Müdahale Edilmemeli

Kaynak ışığına maruz kalındığında, gözde yanma ve batma durumu görülmektedir. Bunun yanı sıra görme kaybı belirtisi de oluşabilmektedir. Bu durum en az 3 gün ile 7 gün arasında süren geçici bir süreçtir. Gerekli önlemler alındığında kişide kısa bir sürede iyileşme görülmektedir. Bu duruma maruz kalan kişi ilk önce yaptığı işi bırakmalı ve dinlenmelidir. Göz serin bir ortamda kendisini daha iyi tedavi edeceğinden çiğ patates veya buz koymak gerekir. Enfeksiyon riskini oluşturacağından kesinlikle eli ile göze müdahalede bulunulmamalı. Ayrıca bu süreçte karanlık odada dinlenmek gözün iyileşmesine fayda sağlar.

Dilimlenmiş patates ve ya soğuk süt pamuğa batırılarak göze sürülmesi yanma hissini birazda olsa hafifletmeye yardımcı olur. Mutlaka bir doktora giderek göz muayenesi yaptırmalı ve vereceği ilaçlar aksatılmadan kullanılması gerekir. Doktorun verdiği göz damlaları önemli olduğundan hasta dikkatle kullanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740