Kedi Otu Kökü (Valerian Root)

Kedi otunun faydaları

 

Latince adı Valeriana Officinalis tır. Kedi otu bitkisi yaz aylarında pembe ve beyaz çiçekler açan , yaklaşık 1 metre yüksekliğinde bir bitkidir. Bu bitkiye kedi otu denmesinin sebebi kedilerin bu bitkinin kokusunu çok sevmeleridir. Kedi otu ülkemizde Uludağ’da ve Doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Avrupa ve Orta Asya da bu bitkiye rastlanabilmektedir.

 

Kedi otunun kökleri sonbaharda topraktan çıkarılır. Çıkarılan kökler temizlenip , parçalanarak kurutulur. Kurutulan köklerden ilaç maddesi elde edilir.

Kedi otu heyecan , sıkıntı ve strese iyi gelir. Uykusuzluk için kedi otu kullanılabilir. Ayrıca kalp çarpıntısı ve panik atak belirtilerini azaltır. Kısaca kedi otu bir antidepresan ilaç yerine kullanılabilir. Kedi otu sayesinde bağımlılık yapan antidepresan ilaçlardan çoğu kişi kurtulmuştur.

Kedi otu duygu durum bozukluklarında doğal ilaçtır. Kişilik bozuklukları , zihinsel ve bedensel olarak kendini çok yorgun hissetme , bencillik , kapris yapma ve alınganlık gibi duygu bozukluklarında doğal şifa kaynağıdır. Gerilim tipi baş ağrılarında, migren ,strese bağlı tansiyonun düşürülmesi ve çok çabuk sinirlenme gibi durumlarda doğal antidepresandır.

Kedi otu eski zamanlarda yara iyileştirici olarak kullanılmıştır. Kedi otunun yaprakları ezilerek lapa halinde yara olan bölgeye tampon yapılarak faydalanılabilir.

Mide ve barsak spazmı olan kişiler kedi otunun yatıştırıcı etkisinden faydalanabilir. Kedi otunun bu özellikleri araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

60 gram kedi otu 1 litre suda kaynatılarak günde 3 kez içilir. Ya da kedi otu kapsüllerinden günde 1 ila 5 adet olmak üzere rahatsızlığın şiddetine göre kullanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kedi Otu Kökü (Valerian Root) (1 Yorum)

  1. bu kedi otu dediğiniz bitki anında etkili olmuyor zaten bütün bitkiseller öyledir ilaç gibi flash etkili değiller.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740