Kekeleyen Çocuğa Nasıl Davranmalı


Anneler için görmezden gelinmeyecek en büyük hassasiyetleri bilinir ki evlatlarıdır. En büyük zaafları olan evlatları için ellerinden gelenin en fazlasını yapmak için uğraşırlar. Hasta oldukları andan itibaren içlerinde düşen korku ve üzüntü adeta endişeyle beslenen bir iç karmaşası haline gelir. Günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri de kekeleyen çocuk olmakla birlikte çözümleri de vardır.

Kekelemenin İyileştirici Çözümü Var Mıdır?

            Kekelemek en zor atlatılan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlık aşılması güç bir problemdir. Geçmesi muhtemelken, iyileştirilemeyen halleri de vardır. Çeşitli kurslar yardımı ile bu problem aşılabilir ancak henüz tıbbi bir ilaç olarak kesin çözüm veren bir şey yoktur.

Kekeleyen Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?

Kekeleyen çocuklarımız rahatsızlıklarının bilincinde mı yoksa tamamen bu hastalığın verdiğini öz güvensizliği ile mi bilinmez ama biraz daha içe kapanık davranırlar. Daha sesiz ve ürkek halleri ile daha belirgin özellikler teşkil ederler. Korkak yapılarını fark ederek, onlara daha da hassas davranılmalıdır. Korkak hallerindeki yardım isteklerine karşılık vererek yardımcı olunmalıdır. Onlara karşı daha hassas davranmalıyız. Daha çok konuşmaları ve kelimeleri daha güzel ifade edebilecekleri şekilde yavaş yavaş öğretmeliler. Kekeleme bir konuşma bozukluğudur ve düzeltilebilir.

Özverili Ve Sabırlı Olmalıyız

Sabırlı davranarak kekeleyen çocuklarımıza kızmadan, onları korkutup daha fazla içine kapatmadan cümle kurmalarını ve her kelimeyi tane tane kurmalarını söyleyerek onlar ile birlikte tekrar etmeliyiz. Bu davranış onlara hem konuşmalarındaki eksikliği ve hataları düzeltmelerini sağlayacak hem de onlara daha fazla öz güven verecektir. Yanlarında olduğunuzu bilmeleri de onlara daha fazla güç verecektir. Kişisel gelişimlerini de destekleyerek aştıkları problemin büyüklüğünü değil yardımınızın büyük fedakarlıklar ile daha da mutlu olacaklardır. Kekelemenin korkularını aşan bir durumda asla tekrar etmeyeceğini de bilebilir ve onlara yardım edilmesi için daha iyi bir gelecekleri olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740