Kekik Yağının Faydaları

Kekik yağı

Kekik yağı, kurutulmuş kekiklerden su buharı distilasyonu ile elde edilir. Kurutulmuş kekik, yemeklerde baharat olarak veya yağı elde edilerek sağlık açısından kullanımı mevcuttur. Baharat olarak kullanılan kekik, özellikle et yemeklerinde fazla tercih edilir. Cilt sağlığı için sürülebilir, vücut sağlığı için içilebilir.

Kekik dağlarda, kırlarda ve açık alanlarda yetişir. Yaz aylarında kekikler toplanır ve kurtulur. Ülkemizde özelikle Akdeniz bölgesinde fazlaca yetişir.

Kekik yağının vücuda faydaları

Ağrı kesici

Kekik yağı özellikle romatizma ağrılarında sürülebilir veya içilebilir. Eklemlerde kireçlenme sorununa karşı kullanılır. Bel ağrısı, sırt ağrısı ve diğer kas ağrılarında sürülebilir. Sürüldüğü bölgede kan dolaşımını rahatlatarak ağrıların azalmasını sağlar. Ayrıca yumuşatıcı etkisi ile ağrıları çözer.

Kekik yağı ağrılar için günde 1 çay kaşığı içilmesi yeterlidir. Haricen kullanım için ağrıyan bölgeye günde iki kez masaj uygulanarak sürülmesi gerekir.

kekiK yağı

Sindirim sistemine destek

Kekik yağı bağırsak hareketlerini hızlandırarak, besinlerin sindirilmesi kolaylaştırır. Hazımsızlık oluşmasını azaltır. Bağırsaklarda gaz oluşumunu önler. Yemeklere katıldığında midede şişkinlik oluşmasını önler. Kekik yağının iştah açıcı özelliği vardır. Kekik yağının bu etkilerinden faydalanmak için yemeklerin içerisine az miktarda katabilirsiniz.

Antiparazit

Kekik yağı bağırsaklarda meydana gelen tenya ve kıl kurdu parazitlerini düşürmek için kullanılabilir. Bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için parazitlerin daha kısa sürede düşmesini sağlar. Kekik yağının parazit düşürücü etkisinden faydalanmak için 3 sabah aç karına 1 tatlı kaşığı içilmelidir.

Öksürük

Kekik yağı öksürüğü bastırmak ve öksürüğü tedavi etmek amaçlı kullanılabilir. Günümüzde bir çok öksürük şurubunun içerisinde yer almaktadır. Balgamlı öksürük, kuru öksürük ve boğulma türü öksürüklerde fayda sağlamaktadır. Balgamlı öksürükte balgamı yumuşatarak daha kolay sökülmesini sağlar. Ayrıca astım bronşit hastalığı olan kişiler için rahatlatıcı etkiye sahiptir. 1 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Boğmaca türü öksürükte fayda sağlar. Çocuklara günde 2 defa 1 çay kaşığı içirilir. Yetişkinler ise günde 3 defa 1 tatlı kaşığı içebilir.

İdrar sökücü

Kekik yağının idrar sökücü etkisi ile bir çok hastalığa fayda sağlamaktadır. Böbrek fonksiyonlarının hızlanmasını ve böbreklerde taş ve kum oluşumunu azaltır. Vücuttaki fazla suyun atılması ile tansiyon dengelenir. Vücutta ödem oluşması azalır.

Antibakteriyel

Kekik yağı vücut bakterilerini etkisiz hale getirir. Özellikle mantar bakterilerinin vücuttan atılmasını sağlar. Ağız içi yaralarda ve bağırsak mantarlarına karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş eti iltihaplanmalarında bir miktar su ile karıştırılarak gargara yapılabilir.

kekik yağının faydaları

Kekik yağının cilde faydaları

Saç dökülmesi

Kekik yağı saç dökülmesine karşı kullanılır. Saçları ve saç köklerini güçlendirerek saçların daha sağlıklı ve dökülmelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Kekik yağı saç diplerinde yara ve enfeksiyon oluşumuna neden olan mikropları etkisiz hale getirir. Ayrıca kepeklenme sorununda kullanılır.

Kekik yağı kırılan saçlar için kullanılabilir. Kekik yağı ile haftada 1 defa saçlara maske uygulanabilir. Yada kurutulmuş kekikler kaynatılarak saç durulama suyuna eklenebilir. Bu sayede saçlar daha canlı ve sağlıklı olacaktır.

Yara iyileştirici

Kekik yağının yarayı tedavi edici özelliği vardır. Eski zamanlarda yara ve sıyrıkların tedavisi için kullanılan doğal yöntemler arasındadır. Kekik yağı bir pamuğa bir miktar dökülerek yaranın üzerine sürülebilir. Yara yerinin mikroplardan arındırır ve daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

kekik yağı nedir

Mantar

Kekik yağı ciltte meydana gelen mantar enfeksiyonuna karşı kullanılabilir. Mantar olan bölgeye pamukla sürülebilir. Kaşıntı ve yanmayı alır. Tahriş olmuş derinin daha hızlı toparlamasını sağlar.

Egzama

Kekik yağı egzama ve sedef gibi rahatsızlıklarda cilde sürülebilir. Cilt hastalıklarında iyileştirici özelliği vardır. Cildin ölü tabakasından arınmasını ve onarılmasını sağlar.

Sivilce ve çıban

Kekik yağı, cilt besleyici ve mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Bu özellikleri ile sivilcelere neden olan bakteri ve mikropların ciltte enfeksiyon oluşturmasını engeller. Kekik yağı cilde sürüldüğünde hızlı bir şekilde cilt tarafından emilir ve emildiği bölgedeki mikropları temizler. Kekik yağı sivilce ve çıbanın üzerine temiz bez veya gazlı bez ile sürülebilir. Sivilcelere günlük sürüldüğünde çoğalmasını engeller.

Kırışıklık giderici

Kekik yağı cildi besler ve bakımını yapar. Kekik yağı ciltteki kırışıklıklara sürülebilir. Özellikle göz çevresine 2 veya 3 günde 1 defa sürmek kırışıklıkların azalmasına ve oluşan kırışıklıkların giderilmesine karşı etkili olabilir. Alında meydana gelen ince çizgilerin azalmasını sağlar. Ayrıca kalça ve basen bölgesinde meydana gelen selülitlerin giderilmesinde kullanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kekik Yağının Faydaları (1 Yorum)

  1. kekik yağının kokusu çok sakinleştiriyor tavsiye ederim herkese


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740