Kekik’in Faydaları

KEKİK

Latince adı Thymus Vulgaris tir. Yaz aylarında pembe ve beyaz renkli çiçekler açan, keskin kokulu, genellikle dağlarda ve kırlarda yetişen ve boyu yaklaşık 40 cm ye kadar ulaşabilen bir bitkidir. Anadolu’da çok yaygın olarak yetiştiği görülür.

 

Eski zamanlarda evlerde kurutulmuş kekik yakılarak evdeki havayı temizlediği ve bazı bulaşıcı rahatsızlıklardan koruduğu bilinirdi. Kekik bazı Avrupa ülkelerinde mezarlıklara ekilir ve cenaze taşınırken yanına konulmuştur.

Yaz aylarında olgunlaşan kekikler toplanarak kurutulur. Kurutulan kekikler toz haline getirilerek baharat olarak kullanılır. Farklı yöntemlerle kurutulmuş kekikten yağ elde edilebilir. Çoğunlukla et yemeklerinde yaygın olarak kullanılan bir baharattır.

Kekik iştah açıcı, sindirim sistemini rahatlatıcı ve gaz giderici etkileri vardır. Ayrıca idrar sökücü, barsak kurdu parazitlerini düşürücü ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkileri de görülmüştür.

Kekik aynı zamanda öksürük kesici olarak kullanılabilir. Çocuklarda boğmaca türü öksürüklerde 50 gram kekik 1 litre suda kaynatılarak günde 2-3 bardak içilir.

Kekik yağı mikrop öldürücü özelliği sayesinde açık yaralarda ve diş eti kanamalarında rahatlıkla kullanılabilir.

100 gram kekik 1 litre suda kaynatılıp elde edilen sıvı saç diplerine uygulanabilir. Saç dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740