Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumu

 

Keten tohumunun diğer isimleri; zeyrek , kırbaş ve siyelektir. Latince adı Linum Usitassimun dur. Yaklaşık 30 cm yükseklikte , mavi çiçekleri olan bir bitkidir. Keten Anadolu da bolca yetişir. Avrupa , Balkanlar ve Ortadoğu da yetiştirilmektedir.

 

Keten bitkisinden sağlık dışında iplik elde etmek için kullanılır. Sağlık için tohumlarından faydalanılır. Yaz aylarının başında ketenler toplandıktan sonra dövülerek tohumları çıkarılır. Çıkarılan tohumlar toz haline getirilerek kullanıma hazır olur. Keten tohumu bağırsak çalıştırıcı olarak kullanılacaksa , bağırsakta şişmesini sağlamak için arkasından bol su içilir. Bununla birlikte çorba ağırlıklı beslenilmelidir.

Keten tohumlarının kavrulup , ezilmesi ile bezir yağı elde edilir. Bezir yağı kaynatılmış ise İngiliz beziri , kaynatılmamışsa Türk beziri adı verilir.

Keten tohumu tozu bağırsaklarda suyu içine çekip şişerek bağırsak çalışmasını sağlar. Keten tohumunun arkasından su içilmesi çok önemlidir. Keten tohumu bağırsakları tahriş etmez ve uzun süre kullanılabilir. Keten tohumu tozu mide rahatsızlıklarında kullanılabilir. Gastrit , midede şişkinlik ve ağrıyı azaltır.

Keten tohumu lapası ağrıyan yere konulduğunda yumuşatma özelliği sayesinde ağrıyı hafifletir. Öksürük ve boğaz enfeksiyonlarında lapası sarılarak yumuşatma özelliğinden faydalanılır.

Yara ve yanık tedavisinde keten tohumundan elde edilen bezir yağı kullanılabilir.keten tohumu

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740