Ketojenik diyet nedir? Nasıl yapılır?

ketojenik-diyet

KETOJENİK DİYET NEDİR?

Ketojenik diyet, karbonhidratların önemli ölçüde sınırlandırılmasıdır. Ketojenik diyetin amacı sadece zayıflama değil, bir çok hastalığın önüne geçilmesi ve mevcut hastalığın tedavisine yardımcı olmaktır. Ketojenik diyet ile birlikte vücutta olumlu açıdan değişiklikler meydana gelir.

Ketajonik diyette ekmek vb unlu mamuller, pilav gibi karbonhidrat oranı yüksek olan gıdaların kullanımını en aza indirmek gerekir. Karbonhidrat tüketimini iyice kısıtlandığında vücut depolanmış yağları yakarak karbonhidrat ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca vücutta yağ yakımı esnasında açığa çıkan enerji günlük yaşantıdaki vücut performansını arttıracaktır.

ketojenik-diyet-listesi

KETOJENİK DİYETTE NASIL BESLENİLMESİ GEREKİR?

Ketojenik diyette yağ ve proteinlere öncelik verilmelidir. Yağlar kuruyemişlerden alınmalı, protein ise balık öncelikli olarak beyaz et ve kırmızı etten karşılanmalıdır. Yumurta, zeytinyağı ve peynir bol tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Ketajonik diyette amaç kiloyu azaltmak ve ilerleyen yaşlarda oluşabilecek kronik hastalıkların önüne geçmektir. Ketajonik diyet vücudun metabolizmasını hızlandırıp yakılan karbonhidratlar sayesinde enerji seviyesini yükseltmektir. Ketojenik diyette bol yeşillik ve diğer sebzeler tüketilerek vücutta detoks etkisi yaratmaktır. Yağların yakılması ile açığa çıkan zararlı toksinleri vücuttan atmak için her renkten sebze yemek önemlidir.

Karbonhidratlar vücuda enerji veren ancak vücudun metabolizmasını yavaşlatan besinlerdir. Karbonhidrat tüketimi azaltılmalıdır ancak tamamen kesilmemelidir. Vücudun hiç karbonhidrat alamaması halinde  çok fazla enerji sarfedip yağları yakması ve karbonhidratları kullanması gerekir. Çünkü vücudun karbonhidratlara ihtiyacı vardır.

Sonuç olarak “ketojenik diyet neden yapılmalıdır?” sorusuna gelecek olursak ketojenik diyet ilk olarak detoks etkisi için yapılmalıdır. Detoks ile vücutta biriken ve ciddi hastalıklara neden olabilen zararlı maddeler dışarı atılabilir. İkinci bir amaç ise fazla kilolardan kurtulmak olmalıdır. Karbonhidratları azaltarak vücudun metabolizmasını hızlandırıp fazla kilolardan kurtulma hedeflenmelidir.

Sağlıklı uzun yaşamak için dengeli ve düzenli beslenme birde egzersiz ve spor yapmak çok önemlidir. Ayrıca doğa yürüyüşleri sağlıklı yaşam için yapılabilecek en iyi faaliyetlerden biridir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740