Kıl Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) nedir?

Kıl dönmesi, cilt yüzeyine hiç çıkmamış yeni kıl oluşumunun enfeksiyonudur. Yeni kıl oluşumu cilt yüzeyine çıkmadığından derinin altında büyümeye devam eder. Çoğunlukla 15 ve 35 yaş arası görülmektedir. Vücutta kıllanma dönemi bu dönemlerdir. 35 yaşına kadar kıl dönmesi oluşmayan bir kişide sonraki yaşlarda oluşma olasılığı düşüktür. Tıp dilinde pilonidal sinüs, halk dilinde ise kıl dönmesi olarak bilinir. Kıl dönmesi %95 oranında erkeklerde ve düşük oranda bayanlarda görülür. Vücudun en fazla kıl dönmesi oluşan bölgeleri, kuyruk sokumu ile sakal bölgesidir.

Kıl dönmesi neden olur?

Vücutta kıl dönmesine bağlı enfeksiyon oluşmasının belirli bir sebebi yoktur. Kıl dönmesi anlık bir olay değildir. Kıl kökü oluştuktan itibaren kılın cilt yüzeyine çıkmayıp vücudun içine doğru uzaması sonucunda meydana gelen bir enfeksiyondur.

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi oluşan bölgede şişlik ve ağrı oluşur. İlk başlarda küçük bir sivilce gibi görünse de büyümeye devam eder. Kıl dönmesi kuyruk sokumunda oluştuysa sırt ağrısı yapabilir. Kıl dönmesi sivilce görünümünden daha büyük boyutlara geldiğinde iltihaplı akıntılar görülür.

Kıl dönmesi tedavisi

Kıl dönmesi hastanelerde cerrahlar tarafından gerçekleştirilen ameliyat sonucunda iyileştirilir. Kıl dönmesi enfeksiyonu fazla olduğunda ameliyat yöntemi tercih edilir. Çok fazla enfeksiyon oluşmamış ve başlangıç aşamasında olan kıl dönmesi tedavisi için farklı yöntemler uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi için ülkemizde ilk olarak satılmaya başlayan ilaç PİLONOL dur. Pilonol isimli ilaç enfeksiyon olan bölgenin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Diğer yöntem ise gümüş nitrat tedavisidir. Gümüş nitrat tedavisinde enfeksiyonun olduğu bölgelerde gümüş nitrat içeren ilaçlar zerk edilir. Gümüş nitrat bulunduğu bölgedeki enfeksiyonu eritir. Gümüş nitrat tedavisi günümüzde oldukça tercih edilen yöntemler arasındadır. Bu yöntem çok kısa ve güvenilirdir. Gümüş nitrat tedavisinden sonra kıl dönmesinin tekrarlamaması için bölgenin temizliğine ve hijyenine dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740