Kilolu İnsanlardaki Genel Sağlık Problemleri

Kilolu İnsanlardaki Genel Sağlık Problemleri

Hayatımızda zayıf olarak yaşamak sadece görüntü olarak değil, aynı zamanda sağlıklı ve huzurlu bir yaşam demektir.

Kilolu bir yaşam sürmek de o kadar kötü olmasa da, zayıf kalarak neden daha iyi ve daha sağlıklı bir yaşam tercih etmeyelim.

Kilolu insanların zayıf insanlara göre daha kısa bir hayat yaşadıkları bilimsel olarak araştırılmıştır. Kilo problemi olan insanların; aşırı derece de solunum zorlukları yaşadığı, aşırı vücut yükü nedeniyle bacaklara binen yük eklem ve kasık ağrılarına neden olur. Obez, Tansiyon, Kolesterol ve Kan şekeri gibi genel sağlık problemleri riski kilolu insanlarda daha fazladır.

2015 sağlık verilerine göre; Dünya çapında 108 milyon çocuk, 605 milyon yetişkin obez hastalığına yakalanıyor. 1980’den bu yana obez olma riski 70’den fazla ülkede ikiye katlanmış durumdadır.

Obezite  Nedenleri?

Araştırmalar gösteriyor ki, bir kişinin şişman olma durumu kendi isteği sonucu oluşmaz. Sebebi tam olarak kesinleşmese de genetik, metabolik, kültürel, biyokimyasal gibi genel faktörler etkili olmaktadır. Özellikle bazı bireylerin vücut yapıları genetik ve biyolojik kilo alma eğilimi gösterir. Günümüzde  insanların sağlık  problemlerinin çoğu yaşam tarzı ve beslenme şekli sebep olur. Bu problem geçmişe göre son 30 yılda daha fazla arttı.

Psikolojik Faktörler?

Bazı insanlar aşırı stresli, mutsuz ve sıkıntılı olduklarında aşırı yemek yeme eğilimine girer. Yaş ilerledikçe insan kilo alma meyilli olur. Erkekler kadınlara göre her zaman daha fazla kalori harcar. Kadınlar doğumda sonra kilo alabilir bu kilo doğumdan sonra kalıcı hale gelebilir.  Her insan sosyal hayatını düzene koymak ve stresten uzak durmaya dikkat etmeli, yoksa ilerde böyle sorunlar yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Herkesin duygusal ve sosyal gereksinimlerini sağlayan uygun ulaşabilir kilosu vardır, o kiloyu korumalıdır.

Fiziksel  Problemler?   

Rahim, meme, prostat gibi çeşitli kanser riskleri barındırır. Kanımızda yağ ve kolestrol artması kaçınılmaz olacaktır. Kalp ve kalp hastalıkları, solunum sorunları, hipertansiyon, duygusal stres, sosyal takıntıya saplantı gibi vücut yıpratıcı ve ölüm riskini arttıracak sebepler  meydana gelmektedir.

blank

Ne Yapmalıyız?

Bu Küresel ve geniş çaplı sonuçlar gösteriyor ki; kilo sorunu tüm dünyada çocuk ve yetişkinlerde giderek artıyor ve bu durum çeşitli hastalıklara sebep oluyor. Birçok insan bu sorunların ufak olarak görse de, fazla kilolu olmanın ölümlere ve ölüm riski olan birçok hastalığa sebep olmaktadır. Aşırı kilo alma dünya genelinde ülkelerin gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın artmaktadır. Bununla mücadele etmek için hem bireysel hem halk sağlığını koruyan önlemler alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kilolu İnsanlardaki Genel Sağlık Problemleri (1 Yorum)

  1. Zaten bi insan kilolu ise başlı başına bir problemdir en büyük hastalık fazla kilolar, ve diğer hastalıklara yakalanma riski yüksek.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740