Kimler Vitamin ve Mineral Kullanmalı?

vitamin-ve-mineraller

VİTAMİN VE MİNERALLER

Vitamin ve mineraller insan vücudunun faaliyet gösterebilmesi için gerekli olan organik maddelerdir. Vitaminler düşünüldüğü gibi enerji vermez ancak vücudun ihtiyaçlarını karşıladığı için vitamin eksikliğini doldurarak metabolizmanın düzenlenmesini sağlar. Böylece kişi kendisini daha zinde hissedebilir.

Vitamin ve mineraller hassas organik maddelerdir. Isıya, ışığa, diğer maddelere ve farklı ortamlara karşı hassastırlar. Bazı vitaminler metale karşı duyarlıdır. Yani metale temas ettiğinde vitamin etkisini kaybedebilir. Bu yüzden besinler pişirilirken, dondurulurken ve kasık, çatal ve bıçak gibi araçları kullanırken etkisini yitirmektedir.

Vitaminler yağda ve suda eriyen olarak 2 gruba ayrılır. Yağda eriyen vitaminler vücuda depolanır. Bunlar A,D,E ve K vitaminleridir. Diğer vitaminler ise vücuda depolanmaz ve günlük düzenli beslenme ile alınması gerekir.

VÜCUDA VİTAMİN ALINAMADIĞI DURUMLAR

DİYET: Diyet yapmak bir çok vitamin ve mineralden uzak kalmaktır. Diyette yiyeceklerin kısıtlanması ve azaltılması vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayamamasına neden olur.

İSHAL: İshal sendromunda bağırsaklarda emilimi sağlayan faydalı bakterilerin azalması veya olmaması ile vücuda gerekli olan vitamin ve mineraller alınamaz.

İLAÇ KULLANIMI: Bazı ilaçlar vücuda vitamin ve mineral alınmasını engelleyebilir. Bunlar genellikle kısa süreli ve tedavi amaçlı kullanılan ilaçlardır. İlaç tedavisi esnasında düzenli ve dengeli beslenmeye gayret gösterilmeli ve gerekirse ek vitamin desteği alınmalıdır.

ALKOL VE SİGARA: Alkol ve sigara kullanımı vücutta bir çok vitamini etkisiz hale getirilebilir. Alkol vitaminlerin vücuda sindirilmesine engel olabilir. Sigara ise vücudun daha fazla vitamin ihtiyacı duymasına neden olur. Her 1 adet sigara vücuttan önemli miktarda C vitaminin atılmasına neden olur.

BESİNLERİN KULLANIMI: Besinler gelişigüzel pişirildiğinde veya diğer işlemler uygulandığında içeriğindeki vitamin ve mineral değerlerinde azalma veya yok olma gibi bir durum söz konusudur. Besinleri kullanırken hangi besinin hangi vitamini taşıdığı ve vitaminin ne tür işlemlerde etkisini yitirdiği araştırılmalı ve buna göre hazırlanmalıdır. Böylece vitamin ve mineraller yeterli miktarda vücuda alınabilir.

KİMLER EK VİTAMİN DESTEĞİ KULLANMALIDIR?

Yenidoğan bebekler

Yeni doğan bebeklerin K vitamini desteğine ihtiyaçları vardır. Ayrıca 1 yaşına kadar D vitamini takviyesi önerilmektedir.

Özellikle prematüre doğan bebeklere normal vücut gelişimini tamamlayana kadar vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.

Yenidoğan bebeklerde anemi riskine karşı demir mineralinin bulunduğu damlalar verilmelidir. Demir minerali desteği 1 yaşına kadar devam ettirilmesi gerekir.

Çocuklar

Büyüme ve gelişme çağındaki  bazı çocuklara ek vitamin desteği verilebilir. Çocukların bir çoğu yemek seçer veya iştahsızlık çekerler. Bu nedenle gelişimlerini tamamlamaları için gerekli olan vitamin ve minerali beslenme yolu ile alamazlar. Böyle durumlar çocuklar için uygun olan vitamin ve mineral şurupları ile destek yapılabilir.

Gebelik

Gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin gelişimi için anne vücudunun vitamin ve mineral ihtiyacı artmaktadır. Her ne kadar düzenli ve dengeli beslenilse de bebeğin gelişimi için çok önemli olan vitamin ve mineral vücuda alınamayabilir. Bu nedenle kadın doğum uzmanları tarafından hamile bayanlara gerekli olan vitamin ve mineral takviyesi önerilir.

Emzirme dönemi

Emzirme döneminde anneler demir mineraline ihtiyaç duymaktadır. Demir minerali anne sütü aracılığı ile geçer ve anne kanındaki demir minerali azalabilir.

65 yaş üstü

65 yaş üstü kişilerde vücut fonksiyonları yavaşladığından bazı vitamin ve minerallere daha fazla ihtiyaç duyarlar. Özellikle B vitamini ve D vitamini takviyesi önemlidir.

Menopoz

Menopoz döneminde bayanların en fazla ihtiyaç duyduğu vitamin D vitaminidir. Vücuda kalsiyumun emilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Menopoz döneminde ve sonrasında  bayanlarda kemik erimesi riski artar.

Şeker hastalığı

Şeker hastalığında vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu vitamin B12 dir. Çünkü şeker yükseldiğinde sinir uçlarını tahrip edebilir. Sinir uçlarının tedavisi için vücut B12 vitaminine ihtiyaç duyar.

Vejeteryanlar

Vejeteryan kişilerde B12 eksikliği fazlaca görülmektedir. Et ve et ürünlerinin yokluğunda vücutta demir eksikliği de oluşabilir. Bu nedenle vejeteryan beslenen kişilerin ek vitamin desteğine ihtiyaçları vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kimler Vitamin ve Mineral Kullanmalı? (1 Yorum)

  1. Sağlıklı beslenen bir kişinin vitamin kullanması gerekiyor mu
    Herkesin ağzında bir cümle var yediklerimizden vitamin alamıyoruz
    Doğru mu bu?


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740