Kimyon Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kimyon nedir?

Kimyon, 1 metre boya ulaşabilen, mayıs ve haziran aylarında çiçek açan, beyaz ve pembe çiçekleri olan otsu bir bitkidir. Kimyon bitkisinin temmuz ayında tohumları toplanır. Toplanan tohumlar kurutularak öğütülür. Kimyon baharat olarak kullanımı yaygın bir bitkidir. Özellikle et yemeklerinde tat verici olarak kullanılır. Sağlık açısından ise mide ve sindirim sistemi bozukluklarını gidermek için kullanılır.

Kimyon ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişir. Kimyon yetişen diğer ülkeler ise ortadoğu ülkeleridir.

Kimyonun sağlığa faydaları

Gaz giderici: Kimyon bağırsak hareketlerini düzenleyerek bağırsak gazlarının giderilmesinde yardımcı olur. Kimyon baharatı kullanılarak yapılan yemekler tüketildiğinde gaz oluşumu azalır. Yeni doğan bebeklere kimyonlu bitkisel çaylar içirilerek gaz giderilmeye çalışılır.

Sindirim sistemi: Kimyon sindirim sistemini düzenler ve besinlerin sindirilmesine destek olur. Bağırsak problemleri yaşayan kişilerde kimyon ile rahatlama sağlanır.

Grip: Kimyonun soğuk algınlığı ve gripte rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Keskin kokusu ve tadı sayesinde burun akıntısı, baş ağrısı ve kırgınlığı alır. Ayrıca kimyon mikroplara karşı vücudu korur.

Adet dönemi: Kimyon adet döneminde tercih edilmesi gereken bitkilerin arasında gelir. Adet döneminde aşırı kanama olan bayanların kaybettiği demir mineralini vücuda geri kazandırır. Ayrıca adet dönemindeki hormon dengesini sağlar ve adet döneminin düzene girmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740