Kına ile saç bakımı

KINA İLE SAĞLIKLI SAÇLAR

Özellikle hamile bayanların kimyasal içerikli boyaların bebeğe vereceği zararlardan korumak için saçlarını boyamak için kınayı tercih ediyorlar. Ayrıca, saç bakımı yapmak için bu kadar çok fazla bakım ürününün bulunmadığı dönemlerde kadınlar saçlarının daha parlak ve bakımlı olması için kınayı kullanmaları modern çağın kadınlarını da alternatif saç bakımı için kınaya yönlendirmiştir.

Kına, saçlara parlaklık ve hacim verirken kolay bir şekilde uzamasını sağlıyor.

Kınanın saça faydaları nelerdir? Saç bakımı yapmak için kına maskesi nasıl yapılır?

KINANIN SAÇLARA FAYDASI NEDİR?

* Kına içeriğinde bulunan mineraller sayesinde saç diplerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Sağlıklı bir saç derisi ise daha gür ve hacimli saçlar demektir.

* Düzenli yapılan kına maskesi ile saçlarda kepek oluşumu azalır.

*Yağlı saçlardan sahip olanlar saçtaki bulunan yağ oranını dengelemek için saçlarını kına ile boyamak bu sorunu tamamen olmasa da minimum seviyeye indirebilir.

* Kına, saçlarda oluşan kırıkların azalmasını sağlar. 

Saçın kolay uzaması için saç derisinin sağlıklı olması, saç uçlarında kırık olmaması, Kepek sorununun olmaması, saçın yağ dengesinin ideal seviyede olması gerekir. Daha gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak için kına maskesi nasıl yapılır?

KINA MASKESİ NASIL YAPILIR?

Bir çay bardağı kınanın içerisine zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ya da avokado yağı arasından herhangi birini tercih ederek bir tatlı kaşığı ilave edin. Bir yemek kaşığı su ilave ederek krem şekline gelinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız maskenin kıvamı çok koyu ya da çok sıvı olmamalı.

Hazırlanan karışımı üzerini örterek bir saat bekledikten sonra normal saç boyama işlemi yapar gibi fırça yardımı ile saçlarınıza sürün. Alın, kulak ve yüz çevrenizin kınanın boyası ile leke olmasını istemiyorsanız işlemi yapmadan önce nemlendirici bir krem sürmek işe yarayacaktır.  Maskeyi saçınıza uyguladıktan sonra kınanın renginin saçınıza geçmesini istiyorsanız 3 saat bekletin.

Sadece bakım için kına maskesi uygulanıyorsa yarım saat bekletmek yeterli olacaktır. Karışımı hazırlarken kullanılan kına miktarını ve diğer malzemeleri saçınızın uzunluğuna göre çoğaltabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kına ile saç bakımı (5 Yorum)

  1. Eskiden ninelerimizin saçları kınalı, kokusu hala burnumda, şimdi ise kimyasal saç boyaları boy gösteriyor.

  2. Şimdi kına bile modern oldu, hint kınası diye birşey çıktı dövme gibi herkes onu yaptırıyor.

  3. Kına geceleri olmasa kınayı unutup gideceğiz, kına eskilerde kullanıldığı için şimdi artık kına kullanmak gericilik gibi görülüyor, aslında saç boyasının ne kadar kimyasal içerdiği bilinmiyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740