Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kinoa nedir?

Kinoa, güney Amerika kıtasında dağlarda yetişen ve yetiştirilen bir bitkidir. Bitkinin tohumları kullanılır. Besleyici ve tok tutucu özelliği vardır. Kullanımı çok eskilere dayanır. Kinoa yaprakları ıspanak ile aynı görüntüde olduğundan ıspanakgiller familyasına katılmıştır. Kinoa bir tahıl bitkisi değildir. Ancak besleyici özelliği tahıllarda göre daha fazladır. İçeriğinde lysine aminoasiti bulunur. Ayrıca mineral açısından zengindir.

Kinoa tohumu besin değeri; 100 gram kinoa tohumunda yaklaşık 375 kalori vardır. Kinoa tohumlarının %50 den fazlası karbonhidrattır. % 5 i yağ ve % 5 i liftir.

Kinoa yaprakları sebze olarak tüketilebilir. Çiğ veya pişirilerek yenilebilir. Ancak sebze olarak tüketilmesi ülkemizde nadir görülür. Çoğunlukla yemeklerde tohumları kullanılmaktadır.

Kinoa tohumlarının faydaları

Kinoa tohumlarının tok tutma özelliği sayesinde kilo vermek isteyen kişiler yardımcı besin olarak kullanabilir. 100 gram kinoa da 375 kalori bulunmaktadır. Günlük kalori ihtiyacınızın yarısı kinoadan karşılanırsa zayıflama mümkün olabilir. Kinoa bitkisinin tohumlarının besleyici özelliği sayesinde daha az kaloriyle daha fazla tokluk hissi sağlanabilir. Kinoa bitkisinin tohumları yoğurt ile birlikte yenilebilir. Arkasından bol miktarda su içmek liflerin midede ve bağırsaklarda şişmesini sağlar ve tokluk hissi verir.

Kinoa tohumları sindirime destek olur ve sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlık ve ishal gibi bağırsak bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur.

Kinoa tohumları içeriğindeki aminoasitler ve vitaminler sayesinde hücre yapısını güçlendirerek kanser riskini azaltır.

Kalp ve damar hastalıkları için kullanımı önerilmektedir. Tansiyonun dengelenmesi için kullanılabilir. Yağ oranı düşük olduğundan damarlarda yağ birikmesine neden olmaz. Kolesterolu yükseltmez ve damar sertliğini önler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740