Kış Çayı

Kış çayı

Kış çayı çeşitli bitkilerle hazırlanan ve vücudun hastalık esnasında veya hastalıklardan korunması için soğuk kış aylarında kullanılan bir çaydır. Çeşitli bitkilerin yaprakları, kökleri ve meyveleri kurutulmuş halde iken sıcak su ile demletilir. Kış çayı hazırlamak için soğuk algınlığı ve öksürüğü rahatlatacak olan bitkiler karıştırılıp çay olarak hazırlanabilir.

Kış çayı için kullanılan bitkiler

Ihlamur; özellikle kutu ve balgamı öksürükte yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır. Solunum yollarını ve akciğerleri yumuşatarak öksürüğün vücuda vermiş olduğu rahatsızlıkları azaltır.

Kuşburnu; kuşburnu içerisindeki c vitaminleri vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı daha dayanıklı olmayı sağlar. İçerisindeki c vitaminleri sayesinde grip ve soğuk algınlığına fayda gösterir.

Adaçayı; adaçayı vücuttan zararlı toksinleri atmaya ve soğuk algınlığına karşı kullanılabilir.

Tarçın; tarçın inatçı öksürüğün giderilmesine ve gribe fayda göstermektedir. Tarçın içindeki maddeler sayesinde grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

Papatya; papatya yumuşatıcı özelliğinden dolayı gripte ve öksürükte kullanılır. Gripten kaynaklanan eklem ağrılarını ve kırgınlığı azaltır.

Hibiskus (Medine gülü); hibiskus grip için ve gripten korunma için kullanılabilir. Vitaminler açısından zengin olan hibiskus vücudu gripten korur. Ekşimsi ve hoş bir tadı vardır.

Zencefil; zencefil bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Ayrıca sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.

Zerdeçal; zerdeçal öksürük ve gripten korunmak veya mevcut olan hastalığın daha çabuk iyileşmesini sağlamak için kullanılabilir. Zerdeçal özellikle inatçı öksürükte kullanılabilir. Öksürükten dolayı solunum yollarının tahriş olmasını engeller.

Havlıcan; havlıcan vücudu rahatlatan ve ağrılarını hafifleten bir bitkidir. Gripten kaynaklanan kırgınlık ve eklem ağrılarını azaltır.

Hatmi; özellikle öksürük için kullanımı yaygın olan hatmi, öksürüğün tedavisinde kullanılabilir. Bir çok öksürük şurubunun içeriğinde bulunan hatmi her türlü öksürükte fayda sağladığı bilinmektedir.

Yeni bahar; yeni bahar soğuk algınlığına karşı vücudun direncini artırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde iyileşmeyi hızlandırır.

Elinizde bulunan bu bitkilerin hepsinden veya bazılarından sıcak suyun içerisine atarak 10 dakika demlenmesini bekleyin ve daha sonra tüketebilirsiniz. Hastalık anında veya hasta olmadan koruyucu olarak kullanabilirsiniz. Hazırladığınız kış çayını her tükettiğinizde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740