Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık (İnfertilite)

 

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin 1 yıl boyunca düzenli ilişkide bulunup, gebelik oluşmayan durumlara kısırlık yani infertilite denir. Kısırlık sorunun büyük bir kısmı erkekler tarafından oluştuğu belirtilmiştir. Erkeklerde sperm azlığı ve spermlerin düşük kalitesi kısırlık nedenleri arasındadır. Kadınlarda ise yumurtalık kanalının tıkalı olması ve rahim içi kistler kısırlığa neden olmaktadır.

Erkeklerde sperm azlığı nedenleri arasında beslenme düzeni ve kötü alışkanlıklardır. Sigara kullanımı sperm sayısını ve kalitesini düşürerek kısırlığa neden olabilir. Spermlerin kalitesinin düşük olması , spermin rahim kanalından rahim içine yüzememesi ve yumurtayı delip döllenmeyi gerçekleştirememesi kısırlığa neden olmaktadır. Erkeklerde kısırlığa neden olan diğer faktörler ;

  • Sertleşme sorunu
  • Testis damarlarının genişlemesi
  • Psikolojik problemler
  • Cinsel birleşme sonrası boşalma zorlukları
  • İdrar yaparken yanma hissi

Erkeklerde sperm kalitesi ve sperm azlığı, kısırlık nedenleri arasında en çok görülenidir. Sperm sayısını ve kalitesini artırmak için bazı vitamin ve ilaç takviyeleri gerekmektedir. Sigara kullanımından ve alkol kullanımından uzak durulmalıdır.

Kadınlarda kısırlık nedenleri

Kadınlarda kısırlığın en büyük nedenlerinden biri yumurtalık kanallarının tıkalı olmasıdır. Hormonel bozukluklar, genetik yapı ve psikolojik problemler kadınlarda kısırlığın diğer sebepleridir.

Çocuk sahibi olamamanın bir diğer nedeni ise yaş problemidir. Özellikle 35 yaşını aşmış bayanların hamile kalma olasılığı azalmaktadır. Yaşa bağlı olarak hormon dengesinin bozulması ve yumurtlama döneminde yumurtaların azlığı kısırlığa neden olabilir. Rahim içi duvarının incelmesi hamile kalma olasılığının düşük olmasına ve hamileliğin sorunlu geçmesine sebep olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740