Kızıl Hastalığı Nedir? Belirtileri Tedavisi

kizil-hastaligi-belirtisi

Kızıl Hastalığı Nedir?

 

Kızıl Hastalığı 2-9 yaşları arasındaki çocuk bireylerde ateşli ve bulaşıcı bir hastalık türü olup bu hastalık süresinde vücutta kızarıklık ve ciltte döküntülere neden olur. Kızıl hastalığında yakalanan çocuk bireylerde aniden vücudu ateş basması, baş ağrısı, kusma, titreme, boğaz ağrısı ve yutkunmalar da güçlük şekilde ilk bu belirtiler ile kendini belli eder. Ve oldukça hızlı gelişen bu kısım yaklaşık 1 gün sürer daha sonrasında ise dil üzerinde küçük lekelerin belirlemesiyle hastalığın ilerlemesi yavaşlar.

Belirtileri

Dil özel bir görünüm alır bu durum ” çilek dili ” olarak isimlendirilir. Ve döküntü 24 saat süresinde yaygınlaşmakta iken bazı durumlarda döküntülerin ortaya çıkması üç güne kadar geciktiği de görülmüştür. Ve başlayan döküntülerin sona ermesi 4 günü bulmaktadır. Döküntü evresinde vücutta eşit yayılmış şekilde pembe kızıl tonlarında döküntü gözlenir. Döküntüler göğüs, boyun altı ya da karın bölgesinde de ortaya çıkmakta ve sonrasında el ve ayak bölgesine kadar yayılmaktadır.5-6 gün sonrasın da ise döküntüler yerini pullanma ve kabuklanma şeklinde olan soyulmaya bırakmaktadır. Soyulma günler-haftalar sürmektedir. Ve bu dönemde hastanın genel olarak durumu iyidir.

kizil-hastaligi-belirtileri

 

Kızıl, tipik olmayan şekillerde de ortaya çıkabilmektedir. Oldukça kısa sürüp ve çok az miktarlarda döküntü yapan hafif kızıl da hastalık için önemli bir tablodur. Kızıl hastalığı büyüklere bulaşmaz ve büyüklerde görülmez. Nedeni ise gelişmiş bedenlerin bu mikroba karşı gerekli olan bağışıklığı kazanmış olmasıdır.

Tedavisi

Kızıl Hastalığı tedavi edilebilen bir hastalık türüdür. Bir zamanlar her ne kadar ciddi bir hastalık olarak görülse de günümüzde penisilin uygun ve etkin antibiyotik tedavisiyle bu hastalık rahatlıkla atlatılabilir düzeydedir. Burada amaç mikrobun yok edilmesiyle birlikte hastalığın hafif atlatılması yani kısa sürmesi değil oluşabilecek enfeksiyonlara karşı engel olmakta amaçlanmaktadır. Ve ilaç tedavi uygun dozlarda günlük verilmelidir. Kullanılan ilaç dışında hastalık döneminde olan kişiler mümkün olduğunca bol bol su ve sıvı gıdalarda tüketmelidirler.

Kızıl hastalığı kaç gün sürer: Kızıl hastalığının tedavisinde belirli bir gün verilemez. Bazı çocuklarda belirtileri 5 gün sürerken, bazı çocuklarda ise 7 gün sürebilir. Ciltteki döküntünün tamamen iyileşmesi ise ortalama 1 ay sürebilir.

Hastalığın aile bireylerine (diğer çocuklara) bulaşmaması açsından aile bireylerine penisilin verilmeli ve hastalığı atlatan kişinin odası kullandığı eşyalar detaylı olarak temizlenmelidir. Bu önlemler hastalığın tekrar oluşması ya da yayılmasını engellemektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740