Kızılcık (Cranberry)

Kızılcık meyvelerinin faydaları

Kırmızı ayı üzümü olarak ta bilinen kızılcık, kırmızı meyveleri olan, boyu 2 metreye ulaşabilen küçük ve çalı görünümlü bir ağaçtır. Ekşi meyveleri ile reçel, hoşaf, marmelat gibi yiyecekler yapılır. Kızılcık dalları esnek ve dayanıklıdır. İnsan sağlığı açısından olumlu sonuçlar veren bir meyvesi vardır. Meyveleri kurutularak çay halinde ve ilaç yapımında kullanılır. Yaş meyveleri yemiş olarak tüketilir. En önemli faydası idrar yolunu bakterilerden temizlenmesidir. Diğer idrar yolu hastalıklarına fayda sağlar.

Kızılcık (cranberry) meyvesinin faydaları

İdrar yolu enfeksiyonu: Kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını ve oluşan enfeksiyonun giderilmesinde kullanılır. İdrar yolundaki bakteri ve zararlı mikroorganizmaları idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Özellikle bayanlarda sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonu hastalığında güvenle kullanılabilir. İster yaş meyve olarak yada kurutulmuş meyvelerinden çay halinde tüketilerek kullanılabilir. Sık sık idrar yolu enfeksiyonu olan kişilerde sürekli kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Yaş meyvesinden günde ortalama 5 adet tüketmek bakterileri vücuttan atarak  idrar yolu enfeksiyonunun oluşmasını önler.

Antioksidan: Vücutta antioksidan etki göstererek hücrelerin yenilenmesini sağlar. Özellikle saçlı deri ve ciltteki hücreleri yenileyerek saç dökülmesi ve yaşlanmaya karşı geciktirici özelliği bulunmaktadır. Kızılcık meyvesi ciltteki hücreleri yenileyerek sarkmasını ve kırışıklıkları önler. Saç dökülmesine neden olan saçlı derideki hücreleri yeniler ve saçların daha sağlıklı çıkmasını sağlar.

Prostat: Erkeklerde ileri yaşlarda görülen prostat hastalığının vücuda vermiş olduğu olumsuz etkilerini azaltmak için kullanılabilir. İdrar yollarını bakterilerden temizleyerek prostatit (prostat iltihabı) hastalığını önler. Prostat bezinin işlevini daha sağlıklı yapmasını sağlar.

Gece işlemeleri: Çocuklarda görülen gece işlemeleri için kurutulmuş meyvesi ile birlikte kurutulmuş yapraklarını sıcak suda demleyerek gece yatmadan önce çocuğunuza içirebilirsiniz.

Yara ve yanık: Kızılcık çok eskilerden günümüze kadar yara ve yanık için kullanılmıştır. Çoğunlukla kızılderililer tarafından kullanılmıştır. Yaralanmış kişilerin yarasını kızılcık ile sarıp iyileşmesini sağlamışlardır. İçerisindeki C vitamini ile yaraları çabuk iyileştirdiği bilinmektedir. Dünyaca ünlü hekim İbni Sina, yaralıların tedavisi için kızılcık meyvesinden faydalandığı bilinmektedir. Ayrıca içerisindeki C vitamini insan vücuduna direnç ve kuvvet verir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kızılcık (Cranberry) (1 Yorum)

  1. Çocukken çok oynardık içinden tüylü tohumları çıkıyor ve çok fena kaşındırıyor, yenildiğini bilmiyorduk tabi o zamanlar meğer çok faydalı bir meyveymiş.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740