Kolera Hastalığı

Kolera hastalığı nedir ?

Kolera hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kolera hastalığı , bakterilerin sebep olduğu, bağırsak hastalığıdır. Vibrio kolera bakterilerinin sebep olduğu bu hastalık ağır ishale neden olur. Bulaşıcı bir hastalık olup tedavisi yapılmazsa ölümle sonuçlanabilir. Şiddetli ishal sonucunda vücutta aşırı sıvı ve tuz kaybı nedeniyle ölüme neden olan bir hastalıktır. Kolera bakterisine ilk 1800 lü yıllarda rastlanmış ve dünya savaşlarıyla dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde Balkan savaşları sırasında kolera hastalığı nedeniyle birçok asker ve sivil hayatını kaybetmiştir.

Kolera hastalığının belirtileri nelerdir?

Kolera hastalığının belirtileri;

Bulantı ve kusma

Karın ağrısı

Şiddetli ishal

Aşırı sıvı kaybının oluşturabileceği susama hissi, gözlerdeki çökmeler, deride kırışıklık ve morarma  ve hastanın şoka girmesi

Düşük tansiyon

 

Kolera hastalığına önlem almak için hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir. İçme suyunun temiz olması önemlidir. Tuvaletten sonra el temizliği mutlaka sabun ile yapılmalıdır. Pişmemiş ve çiğ gıdalardan uzak durulması gerekir. Çiğ et , balık ve deniz ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.

Kolera tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tedavi için hasta bol su tüketmeli ve damardan İzotonik serum verilmelidir. Bunun dışında hastaya antibakteriyel ilaç tedavisi uygulanır. Dışkı testi yapılarak hangi  antibakteriyel ilacın verileceğine karar verilir. Kolera aşısı yapılabilir ancak koruyucu etkisi tartışma konusu olmuştur. Uzmanlar kolera aşısının koruyucu etkisi bulunmadığı kanaatindedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740