Kolonoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?

KOLONOSKOPİ NEDİR?

Kolonoskopi, kalın bağırsağın görüntülenmesidir. Flexibble denilen kıvrımlı ve uç kısmı aydınlatıcı cihaz ile kalın bağırsağın tümüne bakılır. Makattan uygulanan bu yöntem ile kalın bağırsaktaki problemler gerekirse parça da alınarak teşhis edilir.

Kolonoskopi hangi hastalıkları belirler?

Kolonoskopi ile kalın bağırsaktaki tümörler, bağırsak iltihabı ve bağırsak kanseri gibi hastalıkların teşhis edilmesinde uygulanan yöntemdir. Ayrıca kronik olan aşırı ishal ve kabızlık gibi durumlarda kolonoskopi uygulaması gerekebilir. Kalın bağırsaklarda farkedilen iyi huylu tümörler zamanla kötü huylu olabilmekte ve kansere neden olabilmektedir. Bu durumun takibi kolonoskopi cihazı ile yapılmaktadır.

Kolonoskopi nasıl yapılır?

Kolonoskopi yapılacak hastanın yan uzanması gerekir. Makattan flexibble denilen uzun ve kıvrımlı hortum yardımı ile bağırsaklar görüntülenir. Flexibble hortumu kalın bağırsağın kıvrımlı yerlerine geldiğinde uygulama yapılan hastada kasılmalar ve ağrılar oluşabilir. Bunun için hastaya kolonoskopi öncesinden ağrı kesici iğne yapılabilir. Kolonoskopi süresi duruma göre 20dk ile 1 saat arası değişebilir. Kolonoskopi sırasında kalp atışları , tansiyon ve kalp ritmi sürekli olarak takip edilir.

Kolonoskopi yapılmadan bir gün öncesi akşamından sonra yemek yenmemelidir. Örneğin yarın sabah kolonoskopi yapılacak ise bu aksam saat 6 dan sonra yeme ve içme kesilmelidir. Size verilen bağırsak boşaltıcı ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Büyük olasılıkla 2 adet lavman ve 2 adet soda verilir. Sodaları akşam yemeğinden 1 saat sonra 1 tanesini 2 saat sonra diğerini tüketmelisiniz. Sodaların tamamını tüketmelisiniz. Makattan sıkılan lavmanları ise sabah erken kalkıp hastaneye gitmeden 3 – 4 saat öncesinden uygulamalısınız. Yarım saat ara ile makkatan bağırsaklara tamamını boşaltıp tuvalete çıkın. Tuvalete çıktıktan yarım saat sonra ise diğerinin tamamını bağırsaklara boşaltın. Böylece bağırsaklar tertemiz ve bomboş olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740