Konjuge Linoleik Asit (Tonalin CLA)

Linoleik Asit nedir?

Linoleik asit, bitkisel ve hayvansal yağlardan bulunan , vücut tarafından üretimi olmayan, vücut için oldukça faydalı olan yağ asitleridir. En önemli faydası hücrelerin yağ depolamasına neden olan enzimlerin etkisini azaltmaktır. Özellikle diyet yapan kişilerde vücuda sindirilen yağ miktarının azalmasına yardımcı olur. Linoleik asit , vücudun çalışma fonksiyonlarını düzenleyerek sağlıklı bir yaşam sunar. Bağırsak florasını düzenleyerek daha iyi bir sindirim sağlar. Vücudun linoleik asit eksikliğinde cilt rahatsızlıkları ve saç dökülmesi gibi olumsuz etkiler görülmektedir.

Linoleik asitin faydaları

Zayıflama: Zayıflamak ihtiyacı günümüz problemlerinin en başında gelir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve kaybedilen kiloları geri almamak için vücudun dengesinin korunması gerekir. Linoleik asit sayesinde diyet esnasında vücudun dengesi korunmuş olur. Besinler alınan yağların vücuda sindirilmesi azalır.

Sindirim sistemi: Sağlıklı bir sindirim sistemi için linoleik asit tercih edilebilir. İçerisinde bulunan yağ asitleri bağırsak florasını düzenleyerek sindirim sistemini rahatlatır.

Kolesterol: Vücuda alınan yağlı besinler kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır. Kolesterol seviyesinin yüksek olması damar tıkanıklığı ve karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Linoleik asit sayesinde damarlardaki kötü kolesterol seviyesi azalır.

Bağışıklık sistemi: Linoleik asit, vücudun doğal savunma sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlar.  Bakteri ve virüs kökenli hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

İçerisinde linoleik asit bulunan besinler

Linoleik asit çoğunlukla hayvansal ve bitkisel yağların içeriğinde bulunmaktadır. Hayvansal yağlardan tereyağı linoleik asit bakımından oldukça zengindir. Bitkisel gıdalardan kuruyemiş yağlarında bulunur. Buğday, ceviz, fıstık, mısır , zeytin, ayçiçeği ve üzüm çekirdeği yağları içeriğinde linoleik asit barındıran yağlardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740