Kortizon Nedir?

Kortizonun vücuda faydaları ve zararları

 

Kortizon , vücudun kendi kendini iyileştirme özelliğinin bir parçasıdır. Kortizon vücutta protein ve yağ metabolizmasını düzenleyen hormondur.  Kortizon , insan vücudunda bulunan, böbrek üstü bezlerden salgılanan insan vücudu için faydalı bir hormondur. İstirahat anında vücudun kortizon salgısı artar ve bazı hastalıklarda daha erken iyileşme sağlar.

 

Kortizon bazı hastalıklarda dışarıdan ek olarak alınmaktadır. Alınacak kortizonun dozu doktor tarafından belirlenmeli , asla bir arkadaş tavsiyesiyle kullanılmamalıdır. Kortizon fazla kullanıldığında vücudun herhangi bir bölgesine zarar verebilir.

Kortizon dinlenmiş insanlarda, özellikle sabah saatlerinde salgısını artırır. Depresyon ve sinirlilik halinde ise vücudun salgıladığı kortizon normalden 5 kat artar. Fazla kilolu ve obez kişilerde kortizon salgısı normalden daha fazladır.

Kortizon kandaki şekeri arttırdığından şeker hastalarında kullanımı önerilmemektedir.

Kortizon ilaçları fazla kullanıldığında vücutta bazı zararlı etkenler yaratabilir. Kortizon fazlalığının vücudun hangi bölgesinde , ne gibi olumsuz durumlara yol açabileceği muammadır.  Bilinen olumsuz etkenlerden bazıları şunlardır;

  • Vücutta kıllanma
  • Psikolojik bozukluklar
  • Vücutta belli bölgelerde şişme
  • Mide rahatsızlıkları
  • Vücutta yorgunluk ve kuvvet kaybı
  • Bayanlarda hormonel değişiklikler
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
  • Sivilce problemi
  • Deri hastalıkları için kullanılan kremlerin fazla kullanılması halinde deride incelme

Kortizon ilaçları sadece hastalığın ilerlemesi ve daha çabuk iyileşmesi için kullanılır. Gereğinden fazla kortizon kullanımı ileride çok kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

Kortizon ilaçları düzenli ve uygun dozlarda kullanıldığında birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu için doktorlar tarafından en çok kullanılan tedavi yöntemi olmuştur. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır.

Akciğer hastalıkları (astım ve koah): kortizon ilaçları nefes darlığı hastalığında etkili olmuştur. Dokuların şişmesini önler ve nefes darlığına neden olan etkenleri tedavi eder.

Romatizma ağrılar : romatizma ağrıları için verilen ağrı kesici ilaçların yanında ek olarak kortizon ilaçlarıda verilmektedir. Kortizon , tedavi sürecini hızlandırır. Ağrıya neden olan etkenlerden ek kortizon tedavisi ile rahatlama sağlanır.

Allerjik hastalıklar : allerji rahatsızlığı vücutta şişmeye neden olduğundan kortizon tedavisi uygulanır ve şişme azaltılır. Allerjiden dolayı kaşıntı oluşan derideki kaşıntı hissini azaltır.

Yüz felci : yüz felcinde kortizon tedavisi vazgeçilmezdir. Yüz felcinin neden olduğu sinir dokularının onarımını sağlar ve hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Multiple skleroz: Bu hastalık kronik beyin ve sinir hastalığıdır. Hasta istem dışı hareketlerde bulunabilir. Hastalığın tedavisinde sinirlerin rahatlaması için kortizon tedavisine başvurulur.

Kan hastalıkları : kortizon, vücutta iltihap oluşmasını önlediğinden çeşitli kan hastalıklarında kullanılmaktadır. İltihaplanma kan değerlerini etkilediğinden kortizon tedavisine başvurulur.

Deri rahatsızlıkları : egzama gibi çeşitli deri rahatsızlıklarında kortizonlu kremleri kullanılması tedaviyi hızlandırır. Ancak kortizon içeren kremlerin ince tabaka halinde sürülmesi ve 10 günden fazla kullanılmaması önerilmektedir. Fazla kullanıldığında deride incelme görülebilir.

Kortizon ilaçlarının en çok tercih edildiği hastalıklar bunlardır. Daha birçok iltihaplı hastalıkta, ameliyatlardan sonra ve kanser hastalarının kemoterapi tedavisinden sonra kortizon uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740