Kötü Kolesterol (LDL)

Kolesterol neden yükselir?

Kolesterol düşürmenin yöntemleri

 

Yağlar vücut için gerekli maddedir. Ancak vücutta hareketsizlikten ve fazla yağ tüketiminden dolayı kolesterol yani yağ birikmesi oluşur. Bu yağ birikmesi damarlarda oluşursa kötü kolesterol yani LDL yükselir. Damarların içinde birikerek daralma oluşturur. Bu durum kalp  hastalığı bulunan kişiler için tehlikelidir. Damarlarda biriken yağlar zamanla damarların daralmasına ve tıkanmasına neden olmaktadır.

Yüksek kolesterol belirtileri

Kolesterol yüksekliği kişinin kan değerlerine bakılarak anlaşılır. LDL yükseldiğinde damarlar zamanla tıkanır ve vücutta ağrılara ve kalp rahatsızlıklarına yol açar. Düşük LDL kişide belirti göstermez ancak yüksek olduğu durumlarda ise kalp ve damar rahatsızlığına neden olduğundan test yapılarak teşhis konulur.

LDL seviyesi kaç olması gerekir

LDL seviyesi kronik hastalığı (kalp, tansiyon, şeker) bulunan kişilerde 70 mg/dl üzerine çıkmamalıdır. Çok yüksek olduğu durumlarda LDL seviyesinin düşmesi için ilaç tedavisine başlanır. Verilen ilaç tedavisi ile birlikte diyet ve egzersiz tavsiye edilir.

LDL seviyesini düşürmek için ne yapılmalı?

LDL seviyesini kontrol altına almak için ilk yapılması gereken diyettir. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Düzenli olarak spor ve egzersiz yapılması kolesterol yükselmesini  engelleyen en önemli faktörlerden biridir. Özellikle ileri yaşlarda metabolizma yavaşlar ve kandaki yağ birikimi yani LDL yükselmesi meydana gelir. Bunu önlemek için en önemli yöntem hareketli olmak ve olabildiğince yağsız gıdalar tercih etmektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740