Krill Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Krill yağı nedir?

Krill yağı , soğuk deniz sularında yaşayan krill isimli canlıdan elde edilen yağ asitleridir. Balık yağından farkı içerisinde daha fazla omega 3, phospolipiler ve astaxantin içerir. İçeriğindeki omega 3 miktarı balık yağına göre 3 kat daha fazla olduğu bilinmektedir. EPA ve DHA açısından krill yağı daha zengindir. İnsan sağlığı açısından faydalı olduğu anlaşılmış ve günümüzde kullanımı artmıştır. Özellikle kalp ve damar sağlığı için önemli bir gıda takviyesidir.

Krill yağının faydaları nelerdir?

Kolesterol: Krill yağı damarlara kötü kolesterol (LDL) seviyesinin yükselmesini önleyerek damar tıkanıklığına engel olur. Damarlardaki kötü kolesterole neden olan yağ asitlerini parçalayarak iyi kolesterol (HDL) seviyesinin artmasını sağlar. Böylelikle kan akışını rahatlatır ve damar tıkanıklığını büyük ölçüde engellemiş olur.

Kalp sağlığı: Krill yağı damarları yumuşatır ve kalp çalışmasını rahatlatır. Tıkalı ve sert damarlarda kan akışı güçlükle sağlanır. Tıkalı ve sertleşmiş damarlar kalp çalışmasını güçleştirerek kalp hastalıklarına sebep olabilmektedir. Krill yağı sayesinde yumuşak damarlarda kan akışı daha rahat gerçekleşir ve kalp yorulmamış olur.

Beyin fonksiyonları: Beyin damarlarının tıkanması sonunda unutkanlık, hafıza kaybı ve saç dökülmesi gerçekleşebilir. Krill yağı beyindeki kılcal damarların tıkanmasını önleyerek hafızayı güçlendirir ve saç dökülmesini azaltır.

Kemik sağlığı: Krill yağı kemik yapısını ve kıkırdak yapısını güçlendirerek daha sağlıklı olmasını sağlar. Kıkırdak yapısının bozulması sonucunda eklem ağrıları ve hareket kısıtlılığı oluşabilir. Krill yağı sayesinde kıkırdak yapısı daha sağlıklı ve dayanıklı olur.

Yorgunluk: Krill yağı damarların hücrelere daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olur. Hücrelerin daha fazla oksijen ile buluşması enerji seviyesinin artmasını sağlar. Ayrıca hücre yapısının korunmasını ve kanser riskini büyük ölçüde azaltır.

Bağışıklık sistemi: Bağışıklık sisteminin güçlü olması, vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olması demektir. Krill yağı içerisindeki maddeler vücudun doğal savunma sistemini destekleyerek hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar.

Cilt sağlığı: Krill yağı cildin doğal renginin korunmasını sağlar ve ciltte oluşabilecek lekeleri büyük ölçüde önler. Kılcal damarların tıkanmasını engelleyerek cildin daha iyi beslenmesini sağlar. Ciltte oluşabilecek kuruluk ve çatlamaları azaltır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740