Küçük Dil Büyümesi

Küçük dil (uvula) nedir?

Küçük dil, iki bademcik arasında kalan ve kaslardan oluşan yumuşak dokudur. Küçük dil yediğimiz besinlerin genize kaçmasını önler. Aynı zamanda küçük dil yediğimiz yemeklerin nefes borusuna değilde yemek borusuna yönlenmesini sağlar. Küçük dil zaman zaman büyür ve küçülür. Yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin sıcaklığı küçük dilin gevşemesine ve uzamasına neden olur. Soğuk içecekler ve yiyecekler küçük dilin kısalmasına neden olur.

Küçük dil büyüdüğünde ne olur?

Küçük dil büyüdüğünde dilin arka kısmına temas ederek rahatsızlık verir. Aynı zamanda bulantıya neden olabilir. Ağızda sulanma, yutkunma esnasında rahatsızlık ve baş dönmesi yapabilir. Küçük dil dilin arka kısmına temas ettiğinde tıkanıklık hissi verir ve nefes alıp verme sırasında rahatsızlık oluşturur.

Küçük dil neden şişer?

Küçük dil şişmesinin bir çok nedeni vardır. Bunlar;

Sıcak içecekler küçük dildeki kasları gevşeterek uzamasına neden olur.

Kas gevşetici ilaçlar küçük dildeki kasları gevşetir ve uzamasına hatta büyümesine neden olabilir.

Boğaz enfeksiyonu küçük dilin ilhitaplanmasına ve şişmesine neden olur. Bakteriler ve virüslerin küçük dile ulaşması ile küçük dilde enfeksiyon oluşur. Enfeksiyon oluşması halinde küçük dil şişer.

Alerjik bünyeli kişilerde herhangi bir maddeye karşı vücudun göstermiş olduğu tepki küçük dile yansıyabilir ve küçük dil şişer.

Horlama küçük dilin şişmesine neden olabilir. Horlama esnasında küçük dilin fazla hareketli olması uzamasına ve hatta büyümesine neden olabilir.

Aşırı alkol tüketmek küçük dilin uzamasına neden olabilmektedir. Alkol vücuttaki kasların gevşemesine neden olduğu gibi küçük dilin uzamasına sebebiyet verebilir.

Yaş ilerledikçe küçük dilde büyüme olur. Vücutta meydana gelen sarkmalar küçük dilinde etkilenmesini sağlar ve küçük dil yaşlandıkça büyür.

Küçük dil şişmesinin tedavisi

Öncelikle küçük dilin neden şiştiğini tespit etmek gerekir. Tedavi buna göre yapılır. Soğuk uygulama küçük dilin büzülmesine ve küçülmesine neden olur. Eğer küçük dil tüm müdahalelere rağmen küçülmüyorsa ameliyat ile küçük dil kesilerek kısaltılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740