Kuduz Nedir? Kuduz Belirtileri Nelerdir?

Kuduz nedir?

Kuduz hayvanlardan insanlara bulaşan,  virüslerin neden olduğu ölümcül bir hastalıktır. Çoğunlukla yırtıcı hayvanlarda görülen bir virüstür. Bu yırtıcı hayvanların insanları ısırması ile bulaşır. Virüs hayvanların salyalarında bulunur. Bu nedenle bulaşması daha kolay olur. Kuduz virüsü vücuda girdiği anda ilk olarak sinir sistemini etkiler. Daha sonra tükrük bezine ve diğer organlara ulaşır.

Kuduz virüsü vücuda girdiği andan itibaren çoğalmaya başlar. Kuluçka süresi kişiden kişiye ve ısırılan bölgeye göre değişebilir. Kalp ve beyine uzak bölgeden ısırılmak ve vücuda giren virüs miktarı hastalığın belirti göstermesini geciktirebilir.

Kuduz virüsü ilk önce kas hücrelerinde daha sonra sinir sistemine ulaşır. Buradan merkezi sinir sistemine ulaşarak vücudu felç eder.

Kuduz belirtileri nelerdir?

Kuduz belirtilerinin evreleri vardır. İlk evrede kişi ışıktan ve yüksek sesten korkar. İkinci evrede ise halsizlik , yorgunluk, ateş ve huzursuzluk görülmeye başlar. Daha sonra ağızdan salya akmalar ve saldırganlık başlar. Artık hastanın ölmesi kaçınılmazdır. Hastalığın ilerlediği zamanlarda, bu zamana kadar sadece 1 kişinin kurtulduğu bilinmektedir. Bu kişi günlerce komada kalmış ve uyandığında ise yürüme ve konuşma kabiliyetini kaybettiği belirtilmiştir.

Kuduz tedavisi ve aşılanma

Kuduz tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Ancak kuduz aşısı ile önlem alınabilir. Bir hayvan tarafından ısırıldıktan hemen sonra, vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır. Hastanede yapılacak olan ilk müdahale ve aşılanma virüslerin vücutta etkili olmasını engeller. Isırılan bölgenin sabunla yıkanması ve ardından antiseptik solüsyonlar ile temizlenmesi daha fazla virüsün vücuda girmesini engeller.

Aşılanma toplamda 5 doz olarak yapılır. Kazanın yaşandığı gün ve 3. 7. 14. ve 28. günlerde aşılanma yapılması tedaviyi sonuçlandırır.

Kuduz teşhisi nasıl konur?

Kuduz teşhisi konulması bir kaç işlem ile yapılabilir. Kan değerlerinden kuduz teşhisi konulması çok sağlıklı olmayabilir. Çünkü kuduz virüsü kan değerlerini etkilemez. Sadece kandaki akyuvar sayısında çok az miktarda artış görülebilir. Kuduz virüsü mikroskopla bile görülemeyecek kadar küçüktür. Tam olarak teşhis konulması bir hayli zordur. Virüs yayılmış ise kişinin hal ve davranışlarından teşhis konulabilir. Bunun dışında tükürük salgısının incelenmesi ile teşhis konulabilir. Isıran hayvandan alınacak örnekler kuduz teşhisi koymakta yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740