Kulak ağrısına sebep olan etkenler nelerdir?

Kulak Ağrısına Sebep Olan 5 Faktör

Kulak ağrısını küçük büyük yaştan her kesimin çektiği sancılı bir hastalık sürecidir. Bundan dolayı kulak ağrısı çokça karşılaşılan bir hastalık türüdür. Kulak ağrısına sebep olan etkenlere bağlı olarak bazı zaman bir kulağın bazı zamanlarda iki kulağında ağrımasına sebep olabilmektedir. Kulak ağrıları salt kulağın kendisinden kaynaklanabileceği gibi boyun veya baş bölgesinde bulunan farklı bir sebepten ötürü de kaynaklanıyor olabilir.

Kulak Ağrısına Sebep Olan Etkenler

Kulak ağrısına birçok faktör etkili olabilir. Şimdi sırasıyla onlara bakacak olursak…

1. Kulak Enfeksiyonları

Kulak ağrısının sebepleri arasında en çok enfeksiyonlar gösterilebilir. Özellikle orta ve dış kulak enfeksiyonları, kulak ağrısının en yaygın nedenleri arasındadır. Kulakta bulunan östaki borusunun tıkanması neticesinde orta kulak iltihabı meydana gelebilir. Öte yandan kulak tıkanıklığına yol açan etkenlere baktığımızda alerjik durumlar, soğuk algınlığı, sinüzit ve kalıtımsal gibi faktörleri sayabiliriz. Kulak enfeksiyonların başlıca belirtileri ise; kulaklarda meydana gelen akıntı, şişme, kızarıklık, dolgunluk hissi, işitme kaybı ve baş dönmesi olarak ifade edebiliriz.

2. Kulak Zarının Zarar Görmesi

Kulak zarının yırtılması veya delinmesi neticesinde kulak ağrısı yaşanmaktadır. Özellikle kulağa zarar verecek yabancı cisimlerin sokulmaması gerekmektedir. Zira farkında olmadan kulak zarının delinmesine sebebiyet verebiliriz. Bundan dolayı kaşınan ya da temizlik amaçlı kulak temizlenirken kulak zarının delinmemesine özen gösterilmelidir. Öte yandan kulağa gelen çok şiddetli bir seste kulağa ciddi anlamda zarar verebilir. Özellikle alınan güçlü bir darbe veya yüksek oranda ses çıkaran (silah, patlayıcı maddeler vb.) cihazlar bunların başında gelir.

3. Kulak Kiri

Maalesef kulak temizliği ihmal edilmekle birlikte insanlar tarafından kulak temizliğine fazla özen gösterilmemektedir. Bundan dolayı kulaklarda oluşan kirde kulak ağrısına neden olabilmektedir. Kulak temizliği için doktorunuz tarafından size reçete edilen kulak damlasını kullanmanız ya da basit bir operasyonla kulak kiri hekim tarafından alınabilir. Daha da olmazsa kulak yıkama yöntemi uygulanabilir.

4. Dişin Apse – İltihap Yapması

Dişlerinizde ya da diş etlerinde meydana gelen bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan iltihap yüzünden kulak ağrısı yaşanabilmektedir. Ancak bu durumda sadece kulağınızın değil dişinizin de ağrıması gerekmektedir. Bu ağrı için bir dişçiye görünmek faydalı olacaktır.

5. Travmatik Durumların Yaşanması

Gündelik hayat içerisinde karşılaşılabilecek, kulak kepçesinin yaralanması, donması ya da kesici alet ile zedelenmesi sonucunda travmatik durumlar kulaklarda ağrıya neden olabilmektedir. Diğer yandan hava yolculuğu ve suya dalış gibi durumlarda yaşanan basınç farklılıklarından kaynaklanan barotravmalar da kısa veya uzun süreli kulak ağrılarına neden olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740