Kulak Temizleme Yöntemleri

Kulak nasıl temizlenir?

Kulak temizliği sağlık ve hijyen açısından önemlidir. Kulak içerisindeki sarı renkli madde yabancı maddeleri bünyesine çekerek yabancı maddelerin kulak zarını delip iç dokulara ulaşmasını ve burada enfeksiyon oluşturmasını engeller. Kulak kirleri biriktiğinde kaşıntı hissi ve tıkanıklık hissi oluşturmaktadır. Aşırı birikme yaptığında işitme güçlüğüne neden olmaktadır. Bu yüzden kulak temizliği önemlidir.

Her banyo sonrası kulaklar mutlaka kurulanmalıdır. Kulak pamuğu ile dış kulak yolu temizlenmelidir. Kulağın içine doğru fazla itilmemelidir. Kulak çubuğu kullanırken dış kulaktaki kirlerin kulağın içine doğru itilmemesine dikkat edilmelidir. Kulak çubuğu döndürerek ittirilip döndürerek çıkarılmalıdır. Kulak pamuğu doğru kullanılmadığı takdirde dış kulaktaki yabancı maddelerin içeriye doğru itilmesine ve burada birikip işitme kaybı oluşmasına neden olur.

Kulak kirini temizlemek için diğer yöntem oksijenli sudur. Oksijenli su kulak içerisine bir kaç damla damlatılarak içerisindeki kirlerin yumuşamasını sağlar. Yumuşayan kirler için yaklaşık 10 damla daha damlatılır ve damlatılan oksijenli suyun başınızı diğer tarafa çevirerek oksijenli suyun kirlerle birlikte atılması sağlanır. Bu işlemi sık sık yapmayınız. Senede bir yapılması uygundur. Sıklıkla yapılması durumunda  oksijenli su kulak zarına zarar verebilir.

Kulakların doktor tarafından yıkanması pek tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Rivanol karışımı su ile kulaklar yıkanır. Kulak yıkama işleminden 5 gün öncesinden gliserin damla kullanmaya başlanmalıdır. Gliserin damla kulak kirlerini yumuşatarak daha acısız ve daha temiz olmasını sağlar.

Bir diğer yöntem ise kulak mumudur. Kulak mumu kulağın içine yerleştirilerek uç kısmı yakılır. İçerisi boşluk olan mumun uç kısmı yandığında kulak içerisindeki yabancı maddeleri bünyesine çeker ve kulak temizlenmiş olur.

Kulak temizliği için kulağın içine sert cisimler sokmanın kulak zarına zarar verebileceğini unutmayın. Kulak zarının zarar görmesi durumunda kulak enfeksiyonları artar.

Kulağınız temiz olduğunda ;

İşitme kabiliyeti artar.

Kulak çınlaması azalır.

Kaşıntı hissi azalır.

Enfeksiyon riski azalır.

Kan dolaşımını rahatlatır.

Kulaktaki dolgunluktan dolayı huzursuzluk hissi azalır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kulak Temizleme Yöntemleri (1 Yorum)

  1. Kulağa gliserini damlat bir kaç gün sonra yıkat en iyi temizleme yöntemi


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740