Kulak Zarı Delik Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

Kulak zarı ne işe yarar?

Kulak zarı, orta kulak içerisine su, toz, bakteri, virüs vb yabancı madde kaçmasını engeller ve çevreden gelen ses dalgalarını titreşime çevirerek kulağın işitme görevini yerine getirilmesini kolaylaştırır. Kulak zarı 3 katmandan oluşmaktadır. En dış kısımda epitel tabaka, orta kısımda lifli tabaka ve en iç kısımda ise mukoza bulunmaktadır. Kulak zarının delinmesi veya hasar görmesi ile kişide çok fazla işitme kaybı oluşmaz. Ancak bazı sesler çok net duyulmayabilir.

Kulak zarı nasıl delinir?

Travma: Kulağa sert bir şekilde gelen cismin uyguladığı basınç sonucunda kulak zarı delinmesi gerçekleşir. Travmaya bağlı kulak zarı delinmesi gerçekleştiğinde, kulak zarının olduğu kısma su temas ettirilmediği sürece kendiliğinden iyileşme özelliği vardır.

Kulak temizleme çubuğu: En sık karşılaşılan durumlardan biri de kulak temizleme çubuğunun kulak içine çok fazla ittirilmesi ile kulak zarının hasar görmesi veya delinmesidir. Kulak temizleme çubuğu mümkün olduğunca dikkatli kullanılması gerekir. Hassas kulak zarı en ufak bir temasta dahi delinebilir. Kulak temizleme çubuğu ile kulak temizlendiği esnada kulaktan kan gelirse bilinki kulak zarı delinmiştir. Ancak çok fazla endişe edilecek bir durum yoktur. Herhangi bir hastanenin acil bölümüne müracaat edebilirsiniz.

Yüksek ses: Özellikle kulaklık ile yüksek sesle ve sürekli olarak müzik dinlemek kulak zarının hasar görmesine ve delinmesine neden olabilmektedir.

Sürekli oluşan orta kulak iltihaplanması: Orta kulak iltihaplanması (otitis media) kulak zarına zarar vererek hasar görmesine ve delinmesine neden olabilir.

Kulak zarı delinmesinin belirtileri

İşitme kaybı: Kulak zarı delindiğinde az miktarda işitme kaybı oluşur. Çevreden gelen bazı sesler işitilmeyebilir.

Çınlama: Kulakta sürekli olmasa da ara ara çınlama oluşur. Çok şiddetli olmayabilir ve kişi bu çınlamayı dikkate almayabilir.

Kulakta uğultu: Gürültülü ortamlarda kulakta uğultu oluşur. Normal zamanlarda çok fazla oluşmayabilir.

Baş dönmesi: Baş dönmesi ara ara gerçekleşir. Kulak çınlaması ile birlikte baş dönmesi meydana gelir.

Kulakta akıntı: Kulak zarı delik olduğunda orta kulağa yabancı cisim kaçmaması için kulak koruyucu sıvı salgılar. Bu sıvı kulaktan dışarı doğru akar.

Kulak zarı tedavisi

Kulak zarı tedavisi ilaç ile veya cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Kulak zarının kendi kendine iyileşme özelliği bulunmaktadır. İyileşmenin hızlanması için antibiyotik tedavisi doktorlar tarafından önerilebilir.

Kulak zarı iyileşmediği durumlarda plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan operasyon ile kulak zarının iyileşmesi sağlanır. Kulak zarının delik kısmına özel bir kağıt veya kişinin kulak kenarından küçük bir doku alınarak kulak zarına dikilir. Böylece orta kulağa yabancı cisim kaçması önlenir ve iyileşme hızlanır.

Kulak zarı delik olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler

Kulak zarı delik olan kişiler öncelikle kulağa su kaçmasını önlemelidir. Kulak zarının iyileşmesi kişiden kişiye değişir. Ortalama iyileşme süresi 1 aydır. Bu süre içerisinde kulağa su kaçırılmamalıdır, su kaçırıldığı takdirde orta kulak iltihaplanması görülebilir. Duş alırken su geçirmeyen kulak tıkacı kullanılması önerilir.

Kulak zarı delik olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan biri de çok gürültülü ortamlardan uzak durmalı ve kulaklık ile yüksek sesle müzik dinlemekten kaçınmalıdır. Kulak zarı delik olduğunda yüksek ses kulak çınlamasına ve kulak uğultusuna neden olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740