Kuş Gribi

Kuş gribi nedir?

Kuş gribi nasıl bulaşır?

 

Kuş gribi, kanatlı hayvanlarda ölümcül bir hastalıktır. Virüslerin neden olduğu bu hastalık insanlara çeşitli yollarla bulaşabilir. H5N1 adındaki bu hastalık insanları öldürebilir. Tavuklarda daha çok rastlanan bu hastalık tavuk vebası olarak da bilinir.

Kuş gribi belirtileri

Kuş gribi belirtileri , yüksek ateş, akciğer ağrısı , öksürük , eklem ve kas ağrıları , solunum güçlüğü ve sindirim bozukluğudur. Kuş gribi insana bulaştıktan 1 gün içinde vücutta zararlı etkilerini göstermeye başlar. Solunum güçlüğü nedeniyle vücut yeterli oksijeni alamadığı için deride morluklar oluşmaya başlar. Hastalığa yakalanan kişilerin 7 gün içinde büyük bir kısmı ölümle sonuçlanmıştır.

Kuş gribi nasıl bulaşır?

Tavuk, evcil kuşlar, güvercin ve bunun gibi insanların direk olarak temasta bulunduğu hastalığı taşıyan kanatlı evcil hayvanlardan bulaşır. Bu hayvanların yem kalıntısı , dışkı ile temas veya direk olarak temas halinde insanlara bulaşan bir hastalıktır. Kuş gribi göçmen kuşlar sürüsü ile yayılır. Tavuklarda herhangi bir anormallik belirtileri görüldügünde derhal ilgili bölümlere müracaat edilmeli ve kesinlikle tavuklarla yakın temasta bulunulmamalıdır.

Kuş gribi virüsü (H5N1) doğada belirli sıcaklıklarda bir kaç gün canlı kalabilir. Virüsü taşıyan göçmen kuşların dışkılarında yaklaşık olarak 1 ay canlı kalabilmektedir.

50 °c de bir kaç saat

60°c de en fazla 1 saat

Ortalama 20°c suda bir kaç gün

Düşük ısılarda günlerce canlı kalabilmektedir.

 

Tavuklarda kuş gribi belirtileri

Tavuklarda kuş gribi belirtileri görüldüğü anda yakın temas kesilmeli ve karantinaya alınmalıdır. Kesinlikle hayvanlara yaklaşılmamalı derhal ilgili yerlere başvurulmalıdır. Belirtileri;

Tavuklarda iştahsızlık

Ayaklarda morarma

Tüylerde kabarma

Aşırı ishal

Yumurta verimi durması

Yumurta kabuğunun ince olması

Gözlerde kızarıklık

İştahsızlık

Göz kenarlarında ve ibiklerinde enfeksiyon

Ve ani tavuk ölümleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740