L-Arginin ve Vücuda Faydaları

L-Arginin nedir?

L-Arginin, proteinlerin yapısını oluşturan aminoasitlerden biridir. Bu aminoasit kullanan kişilerde vücutta kas oluşumu sağlar. L-Arginin vücut tarafından yeterli miktarda üretildiğinden sağlıklı insanlarda ek olarak alınmasına gerek yoktur. L-Arginin büyüme destekleme amaçlı kas yapımını sağlar. Boyu ve kilosu yaşına göre gelişmemiş çocuklarda ek gıda takviyesi olarak verilebilir. Sporla uğraşan kişilerde vücudun kas yapısını geliştirmek için kullanılabilir. Kas yapısındaki enerji üretimini destekleyerek vücudun zinde olmasını sağlar.

L-Arginin kullanması gereken durumlar

Çocuklarda gelişim geriliği için kullanılabilir. Yaşıtlarına göre daha zayıf ve boyu kısa olan çocukların boy uzamasına ve gelişimine yardımcıdır. Sağlıklı çocuklarda çok fazla kullanımına gerek görülmemiştir.

Erken doğan prematüre bebeklerde gelişiminin tamamlanması için ek olarak kullanılabilir. Kullanılacak dozun ilgili uzman doktor tarafından belirlenmesi gerekir.

Ağır sporla uğraşan ve vücut geliştirme yapanlar için ek gıda takviyesi olarak alınabilir. L-Arginin vücutta kas yapımına yardımcı olarak, vücutta kas yapımı sağlar ve enerji üretimine katkısı olur.

L-Arginin vücuda faydaları

Kalp sağlığı: L-Arginin kalp kasları güçlendirerek kalp çalışmasını rahatlatır. Kalp hastalıklarının oluşmasına neden olan ve kalbin zayıflamasından kaynaklanan kalp hastalıklarını önler. Günümüzde kalp hastalıkları sigara gibi kötü alışkanlıkların kullanılmasından ve yediğimiz besinlerin yeterince doğal olmamasından dolayı artmıştır. L-Arginin kalp kaslarını güçlendirerek çeşitli kalp hastalıkları ve damar tıkanıklığını engeller. Kalbin güçlenmesi vücudun tüm organlarını etkileyerek ve daha sağlıklı vücuda sahip olunur. Özellikle kalbin güçlenmesi ile cinsel performans artar.

Kalp kaslarının güçlenmesi iktidarsızlık ve cinsel organda sertleşme sorununa iyi gelir. Kalp hastalıkları cinsel iktidarsızlık ile doğrudan alakalı olabilir. Sertleşme sorunu kalp hastası olan kişilerde daha fazla görülür.

Kuvvetli vücut : L-Arginin kullanan kişilerin kas yapıları daha güçlü olur. Kas yapısının güçlü olması vücudun daha dayanıklı olmasını sağlar. Özellikle mikroplara karşı vücut daha aktif savunma görevi yapabilir. Kasların güçlenmesi hastalıkların belirtilerini hafifletir.

İçerisinde L-Arginin bulunan besinler

L-Arginin çoğunlukla kırmızı et ve deniz ürünlerinde bulunur. Dana ve kuzu etinde bulunur. Mezgit, somon balığı, turna balığı, morina balığı, ahtapot, uskumru ve istiridye gibi deniz ürünlerinde bulunur.

Diğer besinlerden yumurta, ıspanak, susam, ayçekirdeği ve fasulyede bulunur.

L-Arginin düzenli ve dengeli beslenen kişilerde ek olarak alımına gerek görülmemiştir. L-Arginin ihtiyacı olan kişiler doktor kontrolünde düzenli ve takipli kullanım gerektirir. Fazla L-Arginin kullanımı yan etkilere neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740