L-Carnitine

L-carnitine nedir?

L-carnitine vücutta bulunan ve yağ yakımını sağlayan bir amino asittir. Böbreklerde ve karaciğerde üretilen l-carnitine vücudun tüm hücrelerinde bulunur. Besinlerden yağ alımı azaldığında hücrelerin enerji ihtiyacını karşılamak için yağları enerjiye çevirir. Sporla uğraşan kişilerde vücuttaki l-carnitine üretimi yetersiz kaldığında dışarıdan ek olarak l-carnitine desteği alınabilir. L-carnitin aminoasitlerinin vücuttaki fazla yağları yakması için spor şarttır. Özellikle zayıflamak ve fazla yağlardan kurtulmak isteyen kişiler besinlerden yağ alımını durdurup l-carnitine aminoasitleri sayesinde vücuttaki depolanmış yağları yakabilirler. Ağır ve yoğun sporla uğraşan kişiler ek olarak l-carnitine maddesi kullanılır.

L-carnitine çeşitleri nelerdir?

L-carnitine l-tartrate

Acety L-carnitine

Glycine Propionyl L-carnitine

L-carnitine

L-CARNİTİNE FAYDALARI NELERDİR?

L-carnitine vücuttaki yağlardan enerji üretir. L-carnitine vücuttaki tüm hücrelerde bulunur. Besinlerden yeterince yağ asitlerini alamayan vücut, L-carnitine sayesinde önceden depolanmış yağları kullanarak hücrelerin yağ ihtiyacını karşılar.

Ağır sporla uğraşan kişiler  L-carnitine desteği ile daha dinamik ve daha güçlü olur.

L-carnitine yağları enerjiye çevirerek özellikle spor yapan kişilerde vücuttaki yağların yakılmasını sağlar. Vücutta yakılan yağlar enerjiye çevirilir. Spor yapan kişilerin çok dinç ve dinamik olmasının en önemli sebebi budur.

Zayıflamak isteyenler kişiler L-carnitine kullanabilir. Ancak vücuttaki fazla yağların yakılması ve enerjiye dönüşmesi için besinlerden yağ alımını ve vücutta yağ oluşturabilecek karbonhidratları kısıtlamaları gerekir. Düzenli sporla birlikte ek olarak l-carnitine desteği alınması zayıflamaya yardımcı olur.

Yorgunluk ve halsizlik için L-carnitine desteği alınabilir. L-carnitine tabletlerinden günde 1 adet alınması halinde daha dinç olunabilir. Ancak hareketsiz kişilerde alınması önerilmez. Hareketsiz kişilerde yağ yakımı gerçekleşmediği için L-carnitine vücuttan atılır ve boşuna kullanmış olursunuz.

L-carnitine vücuttaki sinir yapılarını onarır ve sinir sistemini korur. Sinir yapılarının güçlenmesi ile vücutta oluşan ağrılar hafifler. Sinir sisteminin güçlenmesi vücudu daha dirençli ve dayanıklı yapar.

Sinir yapısını bozan şeker hastalığı ,vücutta B12 eksikliğine neden olur. B12 eksik olan kişilerde sinirler yıpranır ve ağrılar olusur. L-carnitine sayesinde sinirler onarılır ve şeker hastalığının sinirlere vermiş olduğu hasar azalır.

L-carnitine vücutta enerji üretmesi tüm hücreleri ve organları etkiler. Beyin fonksiyonlarını hızlandırarak odaklanmayı ve hafızayı artırır. Kalp çalışmasını düzenler ve kalp hastalıklarını önler. Damar tıkanıklığına neden olan yağları yakarak damarlarda kan akışını rahatlatır. L-carnitine  vücutta ürettiği enerji sayesinde tüm organların çalışmasını düzenler.

L-CARNİTİNE HANGİ YİYECEKLERDE BULUNUR?

L-carnitine en fazla kırmızı ette bulunur. Özellikle kuzu etinde daha fazla olduğu görülmüştür. L-carnitine bulunan diğer besinler tavuk eti, balık, süt ve süt ürünleridir. Bitkilerden ise yeşil çay içerisinde rastlanmamıştır. Buğday ve avokado az miktarda L-carnitine içermektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740