L-Glutamin ve Vücuda Faydaları

Glutamin nedir ?

Glutamin vücudun iskelet kaslarını oluşturan aminoasittir. Glutamin vücut tarafından üretilen bir maddedir. Sağlıklı insanlarda ek gıda takviyesi olarak alınmasına gerek yoktur. Yediğimiz et ve baklagillerden vücudun ihtiyacı karşılanır. Ancak ağır sporla uğraşan kişiler ek olarak glutamin alımına ihtiyaç duyabilirler. Özellikle ağırlık çalışan ve kaslarını fazlasıyla zorlayan kişilerin kasları glutamine ihtiyaç duyabilir.

Glutamin bağışıklık sistemini destekleyen ve beyin fonksiyonlarını artıran bir aminoasittir. Kas yapısının güçlendirerek vücudun daha güçlü ve daha dayanıklı olmasını sağlar. Beyin fonksiyonlarını harekete geçirerek beyinin daha aktif olmasını sağlar.

Glutamin içeren besinler

En zengin glutamin içeren besin kırmızı ettir. Bunun dışında fasulyeler, beyaz et, maydanoz, lahana, ıspanak ve buğdaydır.

Vücudun glutamine ihtiyaç duyduğu zamanlar

Ağır sporla uğraşan kişilerde vücut kasları glutamine ihtiyaç duyabilir. Vücuda aşırı yüklenme vücudun ürettiği glutamin seviyesinin yetersiz kalmasına ve kasların ihtiyaç duymasına neden olabilir.

Fiziksel yorgunluk ve uykusuzluk vücut direncini zayıflatarak hastalıklara zemin hazırlar. Yorgun vücutta glutamin üretimi azalır. Kasların yeterince glutamin alamaması vücutta güçsüzlüğe ve zayıflamaya yol açar.

Aşırı stres durumları vücut dengesini bozarak glutamin üretimini azaltır. Yaşanmakta olan ruhsal sıkıntılar , vücut tarafından üretilemeyen yada az üretilen glutaminin kasların ihtiyacını karşılayacak kadar olmamasına neden olur.

Et ve baklagillerden yeterince yemeyen kişilerin vücudunda glutamin üretimi azalır.  Yorgunluk ve halsizlik belirtileri başlar. Glutamin ihtiyaçları karşılanmayan kaslar daha zayıf ve dayanıksız olur. Hastalıklara karşı direnç azalır.

Glutaminin vücuda faydaları

Kasların güçlenmesini sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir .

Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır.

Yorgunluğu önler. Vücuda dinçlik verir.

Vücuda kuvvet verir.

Büyüme hormonunu harekete geçirir.

Glutamin boy uzatır mı ?

Glutaminin boy uzatıcı etkisi olduğu söylentileri artıyor. Ancak glutamin tam olarak kas yıkılmasını azaltmak için kullanılır. Yani aşırı spor yapan kişilerde vücut tarafından üretilen glutaminin yeterli olmadığı zamanlarda vücut kasları kullanır ve kaslarda zayıflama meydana gelir. Glutaminin kas yapısını desteklemesi ile kaslar erimez ve kas kaybı oluşmaz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740