Laktazm Damla Nedir? Ne İşe Yarar?

Laktoz intoleransı nedir?

Laktoz intoleransı, sütte bulunan süt şekeri yani laktozun bağırsaklarda çözünmesi için gerekli olan laktaz enziminin bulunmamasıdır. Laktaz enzimi süt şekerinin vücuda emilmesini   sağlar. Laktoz intoleransı olan çocuklarda veya yetişkinlerde süt yada süt ürünleri ile beslenildikten yaklaşık 30 dakika sonra ağrı, şişkinlik ve gaz sancısı oluşur. Laktoz intoleransı çoğunlukla bebeklerde ve yaşlılarda görülür.

Laktazm damla

Laktazm damla laktaz enzimi içerir ve   süt şekeri laktozun vücuda emilmesini sağlar. Özellikle bebeklerde anne sütünde bulunan laktozun sindirimi için gereklidir. Yenidoğan bebeklerde bağırsaklar tarafından laktaz enzimi üretilmediğinde veya az üretildiğinde anne sütündeki laktoz sindirim esnasında sancı ve gaz oluşumuna neden olabilir. Laktazm damla sayesinde anne sütünde bulunan laktozun sindirimi kolaylaşır. Bu sayede gaz ve sancı oluşmaz. 

Laktazm damla nasıl kullanılır?

Laktazm damla bebekler emzirilmeden önce 4 damla ağızdan damlatılır. Biberonla besleniyor ise 125 ml’lik biberonlara 2 damla, 250 ml’lik biberonlara 4 damla ve beslenmeden önce yine ağızdan 2 damla verilmelidir.

Yetişkinlerde ise süt içmeden önce 4 damla ağızdan damlatılmalı veya sütun içerisine 4 damla katılmalıdır.

Laktazm damla açılmadan önce veya açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Buzdolabının derecesi 2 ile 5 arasında olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Laktazm Damla Nedir? Ne İşe Yarar? (3 Yorum)

  1. Her emzirmeden önce verilmeli 36 damla veya 40 damlayı geçmemeliydi günde sayısından emin değilim ama her emzirmeden önce verilmeli

  2. Merhaba, önerilen kullanım şekli; emzirmeden önce 4 damladır.

  3. 6 aylık bebeğime kullanmaya baslıcam ama dr muza sormayı unuttum her emzirmede mi vericem yardımcı olur musunuz


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740