Latex alerjisi nedir? Kimlerde görülür?

Latex nedir?

Latex, kauçuk ağacının gövdesinden elde edilen beyaz renkli sıvıdır. Bu sıvı günlük hayatta kullanılan bir çok eşyanın yapımında kullanılmaktadır. Bebek emziği, prezervatif, yatak koruyucu, paket lastiği, tek kullanımlık eldiven, PC klavyesi, telefon tuşları vs. gibi bir çok malzemenin yapımında kullanılır. Latex alerjisi bulunan kişiler bu maddeden yapılan araç ve gereçlere temas etmesi halinde vücudunda alerjik reaksiyon oluşur. Günümüzde en fazla alerjik reaksiyon gösteren latex ile yapılan prezervatif ve eldivendir. Latex alerjisi bulunan kişilerde prezervatif ile cinsel ilişkide bulunulduğunda kaşıntı ve kızarıklık başlar. Aynı şekilde yapımı esnasında latex kullanılmış eldivenler ellere giyildiğinde en kısa zamanda kaşıntı ve kızarıklık görülür.

Neden latex kullanılır?

Latex, birleştirici bir madde olduğundan dolayı plastik, kauçuk ve sünger üretiminde en çok kullanılan üründür. Tercih edilme sebebi doğal olmasıdır.

Latex alerjisi kimlerde görülür?

100 kişiden 1 inde latex allerjisi görülür. Daha önceden latex ile karşılaşmamış olan vücut, ilk defa karşılaştığında yabancı madde olarak algılar ve reaksiyon gösterir. Latex alerjisi anneden veya babadan çocuğa bulaşmayabilir.

latex

Latex allerjisi belirtileri

Latexe karşı allerjisi olan kişiler, bu madde ile temas ettiğinde veya akciğere solunum yolu ile ulaştığında vücut reaksiyon gösterir. Bu reaksiyon çoğunlukla ciltte meydana gelir. Cilt üzerinde kızarıklık, kaşıntı ve içi su dolu kesecikler oluşur.

latex

Latex allerjisi tedavisi

Latex allerjisine karşı tedavi amaçlı ilaç veya koruyucu amaçlı aşı bulunmamaktadır. Sadece antihistaminik ve antialerjik ilaçlar ile belirtileri azaltılabilir.  Aşırı reaksiyon görülen durumlarda kortizon tedavisine başlanabilir.

Latexe karşı allerjiniz olduğunu öğrendiğiniz anda latexten yapılmış malzemelerden uzak durmalısınız. Günümüzde plastik ve kauçuk yapıya sahip hemen hemen tüm ürünlerin içerisinde latex bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740