Lavanta Yağının Sağlığa Faydaları

Lavanta yağı

Lavanta kullanımı çok eskiye dayanan bir bitkidir. Eski zamanlarda lavanta bitkisinin sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisinden faydalanılmıştır. Günümüzde ise lavanta yağının saç ve cilde faydaları olduğu keşfedilmiş ve kullanım alanları yaygınlaşmıştır. Ayrıca hoş kokusu ile parfüm, kolonya, oda parfümü ve çeşitli kozmetik ürünlerinin içerisinde koku verici olarak kullanılmaktadır.
Lavanta yağının faydaları

Güçlü saçlar

Lavanta yağı saç köklerini besleyerek saç dökülmesini engeller. Stres, kimyasal ve diğer sebeplerden dolayı saçların zarar görmesini önler.

Saçkıran hastalığının tedavisinde uygulanabilir. Saçkıran olan bölgelere günlük olarak sürülerek saçların daha kısa sürede çıkmasını sağlar.

Stres

Lavanta yağının eski zamanlarda rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisinden faydalanılmıştır. Lavanta yağı ile oda parfümü hazırlayarak hem evinizin güzel kokmasını sağlayabilir hemde stres ve sıkıntılara karşı rahatlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Lavanta yağı hoş kokusu ile kişiye sakinlik verir.

Cilt sağlığı

Lavanta yağı cildi zararlı dış etkenlerden korur. Tahrip olmuş cildin onarımını yaparak kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Soğuk havalardan ve rüzgardan etkilenmiş ve tahriş olmuş cildin bakımını yapar ve cilde daha sağlıklı bir görünüm verir.

Lavanta yağı ter kokularına karşı kullanılabilir. Koltuk altı ve genital bölgenin terlemesi kötü koku oluşmasına neden olur. Bu bölgelere lavanta yağı sürmeniz halinde kokular azalır. Lavanta yağı direk olarak sürüldüğünde rahatsızlık verebilir. Kullandığınız rollon içerisine az miktarda lavanta yağı ilave edebilirsiniz.

Böcek ve arı sokmalalarına karşı lavanta yağı sürülebilir. Lavanta yağı cildi sakinleştirir ağrıyı ve acıyı alır.

Lavanta yağını banyo suyuna bir miktar katabilirsiniz. Lavanta yağı banyodan sonra dinlendirir, sakinleştirir ve zindelik verir.

Hafif yanıklarda ve güneş yanıklarında ağrı kesici etkisi vardır. Cildi nemlendirir ve yumuşatır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740