Lavanta’nın Faydaları

LAVANTA ÇİÇEĞİ

Latince adı Lavandula Officinalis tir. Güzel kokulu etkisi lavantanın en çok bilinen yönüdür. Boyu 1 metreye kadar ulaşabilir, yaz aylarında mavi çiçekler açan süs bitkisidir. Deniz havasını seven bir bitki olduğundan yurdumuzda genellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Ayrıca park ve bahçelerde hoş kokusu ve güzel görüntüsü için yetiştirilir.

 

Çiçekleri tamamen açmadan toplanır  ve gölgede kurutulmaya bırakılır. Farklı yöntemlerle lavanta yağı elde edilir. Elde edilen lavanta yağı parfüm firmaları tarafından kullanılır.

Lavanta çiçeğinin ağrı kesici, idrar söktürücü, uyku verici ve bulantı giderici etkileri vardır.40 gram lavanta 1 litre suda kaynatılarak günde 3 bardak içilir. Safra kesesi için faydalı olup safra salgılarını artırıcı etkisi vardır.

Zindelik için lavanta banyosu yapılabilir. 1 küvet dolusu ılık suya 4 tutam kuru lavanta atılarak karıştırılır. Suyun içerisinde yarım saat kadar beklediğinizde vücudunuza zindelik kazandırmış olursunuz. Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına günde 1 defa lavanta yağı tedavisi uygulayabilirsiniz.

Lavanta yağı ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi ile romatizmal ağrılarda kullanılabilir. Ağrıyan bölgeyi lavanta yağı ile hafif masaj yaparak ovabilirsiniz.

Dahilen kullanımlarda bir su bardağına 2 damla lavanta yağı damlatarak içilebilir. Kuvvetli etkisi sebebiyle çok fazla kullanılması sakıncalı olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740