Lenfadenit

Lenfadenit nedir?

Lenfadenit vücudumuzda bulunan lenf bezlerinin enfeksiyon oluşumu sonucunda şişmesidir. Lenf bezleri çoğunlukla boyun, koltuk altı ve kasıklarda bulunur. Lenf bezleri veya lenf düğümleri vücut savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Vücutta bulunan bakteri, virüs ve ölü hücreleri dışarı atmakla görevlidir. Vücuttaki zararlı mikroorganizmaları bünyesinde toplayarak dışarı atılmasını sağlar. Lenf bezleri bünyesinde topladığı yabancı maddeleri dışarı atamadığı takdirde enfeksiyon oluşturur ve şişer. Bu duruma tıp dilinde lenfadenit denir.

Lenfadenit belirtileri

Boyunda, kasıkta ve koltuk altında şişlik oluşmasıdır. Bu şişlikler dokunulduğunda ağrı yapar ve serttir. Lenf bezlerinin şişmesi vücutta zararlı mikropların bulunduğuna işarettir. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve gece oluşan terlemeler lenfadenit belirtilerindendir.

Lenfadenit teşhisi nasıl konur ?

Lenf bezlerinin şişmesi sonucu doktor tarafından yapılan fiziki muayene sonucunda teşhis konur. Lenf bezlerinin şişmesi, tümör oluşumunu ile aynı belirtilere sahip olduğu için doktorunuz biyopsi isteyebilir. Şişlik olan bölgeden bir örnek alınarak biyopsi yapılır. Vücuttan alınan örnek doku incelenerek tam olarak teşhis konulmuş olur.

Lenfadenit tedavisi

Lenfadenit tedavisinde antibiyotikler bağışıklık sisteminin destekçisi olmaktadır. Zararlı mikroorganizmalarla savaşmak için antibiyotik tedavisi dışında bağışıklık sistemini güçlendiren gıda takviyeleri kullanılabilir. Eğer şişkinlik çok fazla ve acı veriyorsa cerrahi müdahale ile hafif kesi atılarak iltihap boşaltılabilir.

Lenfadenit tedavisi için diğer bir yöntem ise sıcak uygulamalardır. Bakteriler sıcağa dayanıksız olduklarından şişlik olan bölgeye sıcak uygulama yapılması bakterileri etkisiz hale getirir ve bağışıklık sisteminin işi kolaylaşır. Lenf bezlerinin şişmesi sonucunda oluşan ağrı için antienflamatuvar (ağrı kesici) ilaçlar kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740