Kontakt Lens Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kontakt lens kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

Gözlük yerine kullanılan veya renkli lensleri kullanırken göze zarar vermemesi için gereken hijyene özen gösterilmelidir. Özellikle lens takarken eller çok temiz olmalıdır. Aksi halde ellerdeki mikroplar göze geçerek enfeksiyon oluşturabilir.

Lensleri yatarken çıkarmak ve temizlik suyu ile özel kabının içinde saklamak gerekir. İlk defa lens kullanacak kişiler lens takarken zorluk yaşarlar. Lens takmaya alışmak yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir. Lensleri gözden sürekli olarak çıkarıp takmak enfeksiyon riski artırabilir. Sabah takıp akşam çıkarılmalıdır. Gün içinde gözlerde kuruluk hissi oluşabilir. Lens temizleme suyundan gözlere 1 damla damlatılabilir.

Lens kullanırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise lenslerin kullanım süresidir. Lenslerin kullanım süresi değişmektedir. Örneğin alınan lensin kullanım süresi 6 ay ise bu lens 6. aydan sonra kullanılmamalıdır.

Başka bir kişinin lensi kullanılmamalıdır. Özellikle numaralı lensler kişinin göz muayenesinden sonra göz bebeği büyüklüğüne ve göz görme boyutlarına göre verildiğinden başka bir kişiye uygun olmaz ve başkası kullanamaz.

Lenslerin temizliğinde özel üretilmiş lens temizleme sularının haricinde hiçbir maddeyle temizlenmemesi gerekir. Özellikle çeşme suyu ile temas ettirilmemelidir. Lens suyu kullanımı lensleri temizler ve bakteri oluşmasını engeller.

Lens ile havuz ve denize girilmemeli ve duş alınmamalıdır. Havuz suyu ve deniz suyu lensleri bozabilir. Banyo yaparken lensler gözden çıkabilir ve suyla temas ettiğinde lenslerin yapısı bozulabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740