Leptin direnci nedir? Nasıl kırılır?

leptin direnci

Leptin insan vücudunda enerji seviyesinin dengelenmesi ve tokluk hissini veren bir hormondur. Kişide beslenme düzeninin bozulması ve sağlıksız yiyeceklerden dolayı leptin direnci  buna bağlı olarak vücutta yağlanma görülür ve vücutta enerji seviyesi düşer.

Leptin direnci metabolizmayı nasıl etkiler?

İştahın çok açık olması ile vücuttaki leptin direnci ve diğer hormonların bozukluğu arasında ince bir çizgi vardır diyebiliriz. Direnç başlayan kişide sürekli açlık ve doymamışlık hissi oluşur. Kişi kilo almaya başlar. Beyine ulaşan leptin hormonları beyin tarafından algılanamadıkları  tokluk hissiyatını veremedikleri için iştah daha da artar ve kişi sürekli kilo alır.

Kişide iştahın çok açık olması ve sürekli kilo alması sadece leptin direncine bağlanmamalıdır. Genetik yatkınlık, tiroid hormonları, düzensiz ve sağlıksız beslenme ve insülin direnci gibi farklı sebeplerden dolayı da kişi sürekli kilo alabilir.

Leptin direncinin oluşmasındaki en önemli faktör beslenme düzeni!

Eğer sürekli diyet yapıyor ve diyeti ani bir şekilde bozuyorsanız, leptin direnci ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Diyet yaparken leptin seviyesi azalır ve buna bağlı olarak vücut çalışma metabolizması da azalır. Diyet yaparken kilo verilmesinde ki yavaşlamanın nedeni budur. Diyet yapmayı bıraktınız ve birden çok fazla yemek yemeye başladınız, işte o anda vücuttaki leptin hormonu ani artış gösterir. Bu durumda artan leptin seviyesine beyin karşılık verip metabolizmayı hızlandırmaz. Böylece leptin seviyesi fazla, tokluk hissi çok az, vücut metabolizması yavaş yani yediklerinizin yakılmayıp sürekli kilo artışının yaşanmasıdır.

Peki… leptin direnci nasıl kırılır?

Yapılacak olan diyet ile kırılır. Bu diyette tokluk hissi veren besinlere yönelmek ve kilo artışını kontrol altına almak için protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Sabah kahvaltısı en geç saat 9 a kadar yapılmalı, öğlen yemeği saat 12 ile 14 arasında yenmeli ve akşam ise uyumadan en az 4 saat önce yemek yenmiş olmalıdır. Düzenli ve dengeli beslenildiğinde  leptin direnci kırılabilir.

Test nasıl yapılır?

Direnç testi sabah aç karnına koldan alınacak kan örneği ile yapılır. Kandaki leptin seviyesine göre kişide  direnç olup olmadığı belirlenir. Obezitelerde leptin seviyesinin yüksek çıkması halinde leptin direnci olduğu kanaatine varılır. Kadınlarda erkeklere göre leptin değeri daha yüksek çıkabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740