Lesitin ve Vücuda Faydaları

Lesitin nedir?

Lesitin, çoğunlukla yumurta sarısında ve soya fasulyesinde bulunan vücuttaki yağları parçalayarak dışarı atılmasını sağlayan lipidlerdir. Vücutta hücre ve beyin zarının içinde yer alır. Hücre zarında koruyucu ve elastik yapının oluşumunda görev alır. Vücutta lesitin üretim görevini karaciğer yapar. Vücuda alınan glukolipid ve trigliseridleri lecitine çevirerek gerekli yerlere ulaşmasını sağlar. Lesitin hücre zarını güçlendirerek dış etkenlerden korur. Bakteri ve virüslerin hücrelere zarar vermesini büyük ölçüde engeller.

Lesitin kalın bağırsakları çevreleyen zarın güçlenmesini sağlayarak virüs ve bakterilerin vücudun iç organlarına ulaşmasını engeller. Bazı bağırsak hastalıkları kalın bağırsak zarını incelterek zararlı mikroorganizmaların vücuda girişlerini kolaylaştırır. Kalın bağırsak zarının zayıflaması durumunda tahribat oluşur ve kalın bağırsak kanamaları meydana gelebilir. Lesitin ile kalın bağırsak zarı güçlenir ve bakterilerin vücudun organlarına ulaşması engellenir.

Lesitinin vücuda faydaları

Beyin zarının güçlenmesini sağlar ve beyin fonksiyonlarını artırır.

Lesitin yağ parçalayıcı özelliği ile diyet ve spor yapan kisiler kullanabilir. Lesitin vücuttaki zararlı yağları parçalayıp dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Kalp damar sağlığı için ve koruyucu olarak kullanılır. Damarlarda biriken yağları parçalayıp dışarı atar ve damar tıkanıklığını önler. Kalp ve çevresinde yağ oluşumunu engeller.

Karaciğer yağlanmasını önler. Kötü kolestrol seviyesini düşürür.

Hücre duvarını kalınlaştırır. Bakteri ve zararlı mikroorganizmaların hücrelere zarar vermesini önler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740