Limon Yağının Faydaları

Limon yağı

Limon yağı limon kabuklarının sıkılması ile elde edilen bir yağdır. Meyvesinin içerisinde olduğu gibi kabukları da C vitamini açısından zengindir. Limon kabuğu yağı çoğunlukla cilt üzerinde meydana gelen tahrişlerde ve cildi beslemekte etkilidir.

Limon kabuğu yağı ciltteki mikropları temizleyerek cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Antibakteriyel ve antiseptik özelliği vardır. Cildi güzelleştirir ve dış etkenlerden korur.

Limon yağının faydaları

Limon yağı cilt üzerinde oluşan sivilcelerin tedavi edilmesi için kullanılabilir. Mikropların ve toksik maddelerin neden olduğu sivilcenin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Sivilceli bölgeye sabah ve akşam pamuk ile limon yağı sürülebilir. Sürülen bölgenin mikroplardan arınmasını sağlar ve sivilcenin çoğalmasını engeller.

Limon kabuğu yağı ile saç maskesi yapılabilir. Limon kabuğu yağını temiz saça uygulayıp tarak yardımı ile yayılır. Ortalama 1 saat bekletildikten sonra saçlar yıkanır. Yıkandıktan sonra saçların daha canlı ve daha dolgun olduğunu hissedersiniz. Ayrıca C vitamini saç köklerini besleyerek dökülmelere karşı saçları güçlendirir.

Limon kabuğu yağı selülitlerin giderilmesinde kullanılabilir. Bayanlarda özellikle basen ve kalça kısmında oluşan selülitlerin giderilmesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Selülitin oluşmasında etkili olan yağ tabakası ve liflerin parçalanmasını sağlar. Ayrıca cildi besleyerek cildin daha sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Limon kabuğu yağı ile cilde masaj yapmak cildin rahatlamasını sağlar. Limon kabuğu yağı ile yapılan masaj sonrasında vücut daha dinç ve dinamik olur.

Limon kabuğu yağı tırnak mantarının tedavi edilmesinde etkili olmaktadır. Mantar olan tırnağın üzerine pamuk ile sabah akşam sürüldüğünde tırnağın giderek sağlığına kavuştuğunu görebilirsiniz. Tırnak mantarı kolay iyileşmeyen bir rahatsızlık olduğundan limon yağı düzenli ve sabırla sürülmelidir.

Limon kabuğu yağı ile diş macunu hazırlayıp dişlerinizin beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Limon kabuğu yağı içerisinde macun kıvamına gelecek kadar karbonat ekleyip dişlerinizi fırçaladıktan sonra birde hazırladığınız karışım ile fırçalayabilirsiniz. Dişlerinizin daha parlak ve daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Limon kabuğu yağı içerdiği C vitamini sayesinde diş etlerinin daha sağlıklı olmasını ve ağızdaki bakterilerin azalmasını sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740