Limonlu su içmenin faydaları nelerdir?

Limon ve su

Su, yeryüzündeki bütün canlıların ortak ihtiyacıdır. İnsan vücudunun günlük aktivitesini sağlıklı olarak yerine getirebilmesi için yeterli miktarda su içmek çok önemlidir. Yeterli miktarda su tüketen bir insan vücudu sağlıklıdır ve hastalıklara karşı daha dirençlidir.

Limon askorbik asit yani C vitamini açısından en zengin meyvelerden biridir. Vücuda direnç verir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bunun gibi daha bir çok faydası bulunmaktadır. Bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkıp sabah aç karına içildiğinde vücudun bir çok faaliyetini rahatça yerine getirmesinde yardımcı olur. Sabah aç karına limonlu su içmek sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir.

Limonlu suyun vücuda faydaları nelerdir?

Sabah aç karına içilen limonlu ılık su, metabolizmayı hızlandırarak vücudun yağ yakımını artırmasına neden olur. Sabah kahvaltısından yarım saat önce içilen 1 bardak limonlu su ile zayıflamak mümkün olabilir.

Vücudumuzun hayati organlarından kalp ve damarlar, sağlığını yitirdiğinde beraberinde bir çok hastalık belirti göstermektedir. Kalp ve damar sağlığını korumak için aç karına 1 bardak limonlu su içmek oldukça önemlidir. Limonlu su kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler. Ayrıca tansiyon hastalarının tansiyonunun yükselmesini engeller.

limonlu su

Sabah aç karına içilen limonlu su şeker hastalarının gün içinde şeker seviyesinin dengede kalmasını sağlar.

Limonlu su bağışıklık sistemine destek olarak hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. Özelikle grip gibi virüslerin neden olduğu hastalıklarda vücudun direncini artırmak ve mikropların vücuttan atılmasını sağlamak için gün içerisinde bir kaç defa limonlu su içilmelidir.

Limonlu su sabah aç karına içildiğinde mide ve bağırsaklarda bulunan bakteri diğer zararlı mikroorganizmaları temizler. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Sabah aç karına içilen limonlu su gün içerisinde dinçlik verir. Yorgunluğu ve halsizliği azaltır.

Limonlu su hafıza güçlendirir ve konsantrasyonu artırır. Gün içinde öğrenme kabiliyetini artırır.

Limonlu su gün içinde içilen sigaranın vücuda zararlarını azaltır. Her sigara vücuttan c vitamini azalmasına neden olmaktadır. Böylece vücut daha güçsüz ve dirençsiz kalmaktadır. Limonlu su ile vücudun C vitamini ihtiyacı karşılanır ve sigaranın zararlı etkileri azalır.

Limonlu su adet döneminde oluşan rahatsızlıkları giderir. Adet döneminde oluşan stres ve karın ağrısı gibi şikayetleri azaltır.

limonlu su

Limonlu su antioksidan etki gösterir. Vücudu zararlı mikroplardan korur. Kanın temizlenmesini ve karaciğer fonksiyonlarının rahatlamasını sağlar.

Limonlu su idrar yollarındaki bakteri ve mikropları temizleyerek idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. Özelikle bayanlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesi ve oluşan enfeksiyonun iyileşmesi için limonlu su içilmesi tavsiye edilir.

Limonlu su ağız kokusunu önler. Limonlu su ile gargara yapmak ağızdaki kötü kokuya neden olan bakterileri azaltır.

Güne limonlu su ile başlamak vücut ağrılarını azaltır. Özelikle sabah oluşan sırt ve boyun ağrılarına karşı etkili bir çözüm olabilir. Vücut ağrıları için gün içerisinde bir kaç defa limonlu su içilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740