Loğusa Otunun Faydaları

LOĞUSA OTU

Kurtluca, kabakulakotu, zeravent, karaasma, pipo çiçeği, develiotu ve yılanotu diğer isimleridir. Latince isimleri Aristolochia Clematitis, hirta, rotunga, longa ve serpentaria dır. Değişik türleri olan, mayıs ve eylül aylarında türlerine göre çiçek açan otsu bir bitkidir. Çalı görünümlü ve kalp şeklinde yaprakları vardır. Ülkemizde ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yetişir.

 

Toz haline getirilen kurutulmuş kökleri suda kaynatılarak, bal ve pekmez gibi besinlerle karıştırılarak macun haline getirilir. Lapası haricen kullanım için uygundur.

Loğusa otunun faydaları

Doğum sonrası vajinal akıntıların iltihaplanmasını önleyici özelliği bilinmektedir.1960 lı yıllarda detaylı araştırmalar yapılmıştır. Kandaki mikrop öldürücü hücrelerin kabiliyetini arttırıcı etkisi vardır. Vücuttaki cerrahi yaraların iyileşmesinde fayda gösterebilir.

İdrar sökücü, ağrı kesici, iştah açıcı ve barsak çalıştırıcı etkileri vardır. Loğusa otunun adet söktürücü etkisi sayesinde loğusa dönemindeki bayanlar için faydalı olabilir.

Haricen kullanımda egzama ve allerjik deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir.

Bazı bölgelerde yılan sokmasına loğusa otu suyu kaynatılarak yılan zehirinin etkisini azaltmaya yönelik kullanılmaktadIr. Bu yörelerde adı yılanotu olarak bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740