Loğusa Otunun Faydaları

LOĞUSA OTU

Kurtluca, kabakulakotu, zeravent, karaasma, pipo çiçeği, develiotu ve yılanotu diğer isimleridir. Latince isimleri Aristolochia Clematitis, hirta, rotunga, longa ve serpentaria dır. Değişik türleri olan, mayıs ve eylül aylarında türlerine göre çiçek açan otsu bir bitkidir. Çalı görünümlü ve kalp şeklinde yaprakları vardır. Ülkemizde ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yetişir.

 

Toz haline getirilen kurutulmuş kökleri suda kaynatılarak, bal ve pekmez gibi besinlerle karıştırılarak macun haline getirilir. Lapası haricen kullanım için uygundur.

Loğusa otunun faydaları

Doğum sonrası vajinal akıntıların iltihaplanmasını önleyici özelliği bilinmektedir.1960 lı yıllarda detaylı araştırmalar yapılmıştır. Kandaki mikrop öldürücü hücrelerin kabiliyetini arttırıcı etkisi vardır. Vücuttaki cerrahi yaraların iyileşmesinde fayda gösterebilir.

İdrar sökücü, ağrı kesici, iştah açıcı ve barsak çalıştırıcı etkileri vardır. Loğusa otunun adet söktürücü etkisi sayesinde loğusa dönemindeki bayanlar için faydalı olabilir.

Haricen kullanımda egzama ve allerjik deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir.

Bazı bölgelerde yılan sokmasına loğusa otu suyu kaynatılarak yılan zehirinin etkisini azaltmaya yönelik kullanılmaktadIr. Bu yörelerde adı yılanotu olarak bilinmektedir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Lavanta'nın Faydaları başlıklı makalemizde egzama, Lavanta çiçeği ve Lavanta yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın