Bayanlarda Lohusalık Dönemi

LOHUSALIK DÖNEMİ

 

Bayanlarda doğumdan sonraki 6 haftalık sürece lohusalık dönemi denilmektedir. Hamilelik döneminde meydana gelen fiziki değişimler önceki haline dönmektedir. Bayanlar için önemli bir dönemdir. Sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebeğin , sık sık emzirilmesi lohusalık dönemindeki anne için oldukça faydalı olacaktır. Hamilelikte normalden 5 kat daha fazla açılan rahim ağzı lohusalık döneminde normale döner.

Lohusalık döneminde cinsel ilişki uygun değildir. 6 hafta sonucunda herhangi bir problem olmadığı sürece cinsel ilişkiye girilebilir.

 

Normal doğum yapanlar doğum sonrası banyo yapabilir. Sezeryan yöntemi ile doğum yapanlar ilk 3 gün banyo yapmaması önerilir. 3 gün sonra banyo yapmak istenirse sezeryan bölgesine su geçirmeyen özel bantlardan yapıştırılarak banyo yapılabilir.

Lohusalık döneminin ilk günlerinde sarı ve beyaz akıntı gelmesi normaldir. Rahim ağzı küçülmeye başlar. Gebelik döneminde şişen karın bölgesi gittikçe küçülür. Anne göğsünde süt oluşumu başlar. İlk 3 gün ağız sütü diye bilinen bebek için oldukça faydalı olan süt gelir. Ağız sütü normal dönemdeki sütten daha az gelmektedir. Emziren anne bol su içtiği takdirde sütte çoğalma olacaktır.

Gebelik döneminde alınan kilolar ve karındaki şişkinlik gün geçtikçe azalır. Uyuşma ve kramplar kendiliğinden kaybolur.

Lohusalık döneminde annede bol miktarda gaz oluşur. Hemoroid belirtileri başlayabilir. Bunların sebebi vücudun ani değişikliğidir. Zaman içerisinde kendiliğinden azalır.

Lohusalık döneminde anne duygusaldır. Muhtemelen ağlama ve alınganlık olabilir. Stres oluşabilir. Annelerin hayatına yeni bir kişinin dahil olması, onu bu durum karşısında tedirgin yapmaktadır. Doğumdan sonraki günlerde annelerin kötü lokması muhtemeldir. Bunun sebebi hormonlardır. Hormonlardaki değişiklik annelerin ilk günlerde kötü kokmasına sebep olur.

Vücuttaki ani değişiklik  altına kaçırmalara sebep olabilir. Göğüs çatlamaları bu dönemde fazla oluşur. Bunun önlemini lanolin içeren kremler sürerek alabilirsiniz. Lanolin içeren kremler anne göğsünü nemlendirir ve çatlamaları büyük ölçüde azaltır.

En çok rastlanan durumlardan biride doğumdan sonraki ruhsal bozukluklardır. Annelik duygusu ve hayatınıza aniden giren bebek anneyi tedirgin eder ve sorumluluk duygusu oluşturur. Doğumdan sonraki psikolojik bozukluk bazen şiddetli olabilmektedir. Hatta anne bebeği kabullenmeyebilir. Psikolog yardımı ile anneye psikolojik terapi uygulanabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740