Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler?

lohusalik-donemi

LOHUSALIK DÖNEMİ NEDİR?

Lohusalık dönemi doğumdan sonraki ilk 6 haftalık yani 42 günlük süredir. Bu süre içerisinde bayanlarda fiziksel ve ruhsal değişimler gözlemlenir. Hamilelik esnasında ortalama 15 kat büyümüş olan rahim giderek eski haline geri döner. En önemlisi de hormonlarda görülen değişiklikler sonucunda annelerde yaşanan ruhsal bozukluklardır. Doğum sonrası depresyonu tetikleyen ruhsal bozukluklar anne vücudundaki değişimlere bağlı olduğu bilinmektedir.

Lohusalık dönemini daha sağlıklı geçirmek için annelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Vücutta süt yapımı başladığından prolaktin hormonu artış gösterir ve vücut bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Doğum sonrası sağlıklı ve dengeli beslenme lohusalık döneminin rahat geçmesini sağlar.

Lohusalık döneminin sağlıklı geçmesi yapılması gerekenler nelerdir?

LOHUSALIK DÖNEMİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Lohusalık döneminde anne ihtiyacı olan demir mineralinin alınması gerekir. Demir içeren besinleri tüketmeli veya doktora başvurup demir minerali içeren gıda takviyesi önerisi alınmalıdır. Ayrıca lohusalık döneminde kalsiyum ihtiyacı arttığından kalsiyum içeren besinlere ağırlık verilmelidir.

Lohusalık döneminde vajina temizliğine dikkat edilmelidir. Normalde kapalı olan rahim ağzı doğum sonrası açıldığından kolaylıkla enfeksiyon oluşabilir. Bu duruma endomyometrit yani doğum sonrası rahim enfeksiyonu denir. Belirtileri ise ateş, akıntı, kötü koku, kanama ve ağrı oluşmasıdır. Endomyometrit çoğunlukla sezeryanla doğum yapan kadınlarda gerçekleşir.

Lohusalık döneminde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Lohusalık döneminde cinsel ilişki her iki tarafta da enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Ayrıca toparlanma sürecinde olan vajina ve uterusun toparlanma süresini etkileyebilir.

Doğum sonrası vajina ve rahim enfeksiyonlarını önlemek için büyük tuvalet sonrası temizliğin dikkatli yapılması gerekir. Temizliğin önden arkaya doğru yapılması önerilir.

Sezaryenla doğum yapan bayanlar ilk 4 gün içinde banyo yapmamalı yada banyo yaparken su geçirmez bant kullanmaları gerekir. Sezaryen dikişleri 1 hafta sonra alınır ve sonrasında bakım gerekmez, banyo yapılabilir.

Lohusalık döneminde bir çok emziren annenin uyguladığı diyetler zararlıdır. Hamilelikte alınan kiloların bir an önce geri verilmesi için uğraşılır. Ancak anne sütünde azalma ve iyileşme sürecinde olan anne vücudunun olumsuz etkilenmesi mümkündür. Bu yüzden lohusalık döneminde diyet yapılmamalıdır.

Lohusalık döneminde doktor kontrolleri aksatmadan yapılmalıdır. 1. hafta ve 6. hafta kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Lohusalık dönemi bittiğinde cinsel ilişkiye girilebilir. En fazla korunulması gereken dönemdir. Doğumdan sonra 1 yıl içinde gebe kalınmamalıdır. Bu dönemde doğum kontrol ilaçlarının kullanılması sütün kalitesini ve miktarını azaltabilir. Doktorunuza başvurup size doğum kontrolü hakkında öneride bulunmasını isteyebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740